Aklına Bir Fikir Geldiyse Kaçırma

, , , , Permalink

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle RATEM tarafından düzenlenen “Telif Hakları” temalı iletişim fikirleri yarışması: “Aklıma Bir Fikir Geldi – VII” için başvurular başladı.

Televizyon – Radyo ve Gazete-Dergi (Basın İlanı) kategorilerinde dokuz ayrı ödülün verileceği yarışmaya eser gönderimi için son tarih 4 Aralık 2015.

Neden Katılmalıyım?

“Aklıma Bir Fikir Geldi” sloganı kapsamında, kamuoyunun fikir eserlerinin korunması ve korsanla mücadele konusunda uyarılmasını ve sektörel bilincin geliştirilmesini amaçlayan, radyo, televizyon, gazete ve dergi mecralarında yayınlanacak nitelikte bir iletişim fikri ve kampanyasını geliştirmek için bu projede yer almalısın.

Kimleri Kapsar?

Aslında hepimizi ama üniversite öğrencileri, eğitim-öğretim dünyası, Fikir ve Sanat Eserleri konusunda çalışmalar yürüten, konunun tarafı olan kamu ve özel sektör kurumları ile sivil toplum kuruluşları, kitle iletişim araçları ile fikir ve sanat eserlerinin üretimini, dağıtımını gerçekleştiren tüm kişi ve kuruluşları kapsar.

Projemi en son ne zaman teslim edeyim?

4 Aralık 2015 aman kaçırma!

Katılım Koşullarını Bilmen Lazım Mı?

Evet bilsen iyi olur işine yarayabilir:)

1- Yarışmaya üniversitelerimizde öğrenim gören tüm öğrencilerimiz katılabilir.
2- Sosyal Sorumluluk Kampanyası olarak düşünülen iletişim fikirleri kapsamında hazırlanacak olan televizyon, radyo ve yazılı basın uygulama örnekleri son başvuru tarihine kadar teslim edilmiş olacaktır.
3- Radyo ve TV için ses ve görüntülü olarak yapılacak çalışmalar CD-DVD ortamın da verilecek olup çalışmalar 30 sn. yi geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Gazete ve dergi mecraları için tam sayfa dergi ilanı çalışılmalıdır. Bir tek mecrada çalışma yapılabileceği gibi, birden fazla mecrada da çalışma yapılabilir. Gazete ve dergi için üretilen çalışmalarda basılı ve aynı zamanda CD ortamında teslim edilmelidir.
4- Yarışmaya gönderilecek tüm çalışmalara sadece rumuz yazılmalıdır. Ad, Üniversite, Fakülte vb. diğer bilgiler sadece katılım formunda bulunmalıdır.
5- Gazete ve dergi ilan çalışmalarının çıktısı ve rumuzun yazılı olduğu uygulamalar, büyük boy bir zarfın içine koyulmalı, zarfın üzerinde de sadece rumuz olmalı; ad, soyadı, adres, telefon ve sınıf-bölüm ve rumuz bilgilerinin yazılacağı katılım formu ile birlikte zarfa konularak kapatılmalıdır. Çalışmaların katılım formu ve zarfın üzerindeki rumuz aynı olmalıdır. Katılım formunda eğer çalışmalar bir ekip tarafından gerçekleştirilmişse, tüm ekip üyelerinin bilgileri ve imzaları olmalıdır. Radyo ve TV çalışmalarının bulunduğu CD üzerinde de yine aday proje grubunun rumuzu bulunmalıdır. Adaylar www.ratem.org web adresinden katılım formuna erişebilirler. Katılım formunun bir kopyası üniversite yönetimlerine ayrıca gönderilmiştir.
7- Duru ve temiz bir Türkçe kullanımı değerlendirmede ilk koşuldur. Yarışmaya katılan işler Seçiciler Kurulu tarafından öncelikli olarak imla ve dil bilgisi değerlendirmesinden geçecektir. Daha sonra konuya uygunluk, yaratıcı fikir ve sunum ile uygulamalar dikkate alınacaktır.
8- Yarışmada dereceye giren eserler 2015 yılı Aralık ayı içinde öğrencilere, okullara ve kamuoyuna gerçekleştirilecek olan bir ödül töreni ile duyurulacaktır.

Ne Kazanacaksın?

Ohoo deneyim, insanlık için, farkındalık için büyük bir teşekkür, fikrin ne olduğunu anlatma şansı bitti mi bitmedi daha fazlası da var.

TELEVİZYON
Birinciye : 4.000 TL
İkinciye : 3.000 TL
Üçüncüye: 2.000 TL
RADYO
Birinciye: 2.000 TL
İkinciye: 1.500 TL
Üçüncüye:1.000 TL
GAZETE – DERGİ
Birinciye: 2.000 TL
İkinciye: 1.500 TL
Üçüncüye:1.000 TL

Bol şans.

Nereye Yollayacağım?

Adres :
RATEM
Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği

Eski Büyükdere Caddesi
Bilek İş Merkezi No:29 Kat:8
4.Levent/İstanbul

Tel: 212 283 15 70 Faks:212 283 15 69

Bunları da Bilsen Çok İyi Olur?

Fikir ve sanat eserleri sahipliği konusunda toplumsal duyarlılığın geliştirilmesini sağlayan, korsanla mücadele konusuna dikkat çeken fikirlerinizin Televizyon, Radyo, Gazete-Dergi İlanı mecralarından herhangi birine uygulanmış örneklerini bekliyoruz.
İsteyen istediği kadar eserle, istediği mecrada başvuruda bulunabilir. Mecraları fikrinizi anlatırken destekleyici olarak kullanabileceğiniz gibi (aynı fikri üç mecraya uygulamak gibi), birbirinden farklı fikirlerle ayrı ayrı mecralarda uygulanmış eserler de üretebilirsiniz. Ayrı fikirlerle üretilen eserlerin ayrı bir rumuz ve ayrı bir zarf içinde olması önerilir.

Kullanılacak Mecralar

TV

30 saniyeyi geçmeyecek film

Radyo

30 saniyeyi geçmeyecek radyo spotu

Gazete – Dergi

Ölçü, 21*29.7 cm. (300dpi)

Zorunluluklar

Duru ve temiz bir Türkçe kullanmanız, ‘olmazsa olmaz’ ilk koşul. Gönderdiğiniz işler öncelikli olarak imla ve dil bilgisi değerlendirmesinden geçecek. . Daha sonra konuya uygunluk, yaratıcı fikir ve sunum ile uygulamalar dikkate alınacaktır.

Son Katılım Tarihi: 4 Aralık 2015

Ayrıntılı bilgi: www.ratem.org

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir