Apple Car Play ile Arabada Radyo Farklı Daha Farklı Olacak

Apple, iOS işletim sistemine sahip cihazları arabalarla entegre eden sistemi CarPlay’i geçtiğimiz günlerde tanıttı.

iOS işletim sistemi kullanan cihazların araçlarda tamamen Apple’a özel bir arayüzle ve tam entegre çalışmasını sağlayacak olan sistem, öncelikli olarak Ferrari, Mercedes-Benz ve Volvo’larda kullanıma sunulacak. CarPlay’i araçlarda kullanabilmek içinse iPhone5 ve sonraki modeller için bir iOS 7 güncellemesi yayınlanacak. Yani CarPlay, iPhone5’ten önceki modellerle kullanılamayacak. CarPlay’in resmi çözüm ortaklarından olan BMW ise biraz daha bekleyecek.

100314_teknoloji_2

BMW ile birlikte Ford, Honda, General Motors’un da, CarPlay uyumlu araçları bu yıl içinde piyasaya sunmaları bekleniyor. Işin beni daha çok ilgilendiren tarafı radyolar bundan nasıl etkilenecek çünkü internet kullanımı ile birlikte havadan yayın yapan herhangi bir radyo istasyonuna mahkum olmanıza gerek yok dünyayı dinleyeceksiniz. Ve tabiî ki ölçümlemede çok daha kolay olacak. Yapılan araştırmalar radyo istasyonlarının daha çok evden dinlendiğini söylese de kamu oyunda son dönemde arabada çok fazla dinlendiği yönünde bir algı var. Ama artık bu algıda değişebilir. çünkü Apple Car Play tarzı uygulamalar hemen hemen her araba içersinde yerini alacak ve arabalara özel internet paketleri için çalışmalarda başlamıştır sanırım. iTunes Radio ve Maps gibi Apple uygulamaları ve Spotify, iHeartRadio gibi bazı üçüncü parti uygulamalarla da entegre bu sisteme entegre olacak.

CarPlay’ın resmi lansman tarihinin geciktiği de söylentiler arasında. Google’ın araçlara Android entegrasyonu sağlayan Pojected Mode uygulaması, şu an için CarPlay’in en büyük rakibi. Apple’ın resmi web sitesinden CarPlay ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

100314_teknoloji_3

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir