Apple’a FM Radyo Mu Geliyor?

, , Permalink

Yapılan açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nin, iletişim ile ilgili yönetmeliklerini düzenleyen Federal İletişim Komisyonu Apple’dan iPhone’lardaki FM çipini aktive etmesini istedi!

Bu gerçekten radyo severler için oldukça sevindirici bir gelişme. Çünkü normal şartlarda akıllı cihazların çoğunda Fm özelliği olmasına rağmen aktif olmayan bu özellik yüzünden radyo severler radyoyu internet üzerinden dinlemek zorunda kalıyorlardı. Kota sorununu düşünecek olursak radyo dinlemek çok uzun soluklu olmuyordu. Her ne kadar son dönemde Turkcell ve Vodafone‘nın özel servisler aracılığı ile bazı radyo platformlarını internet kotasını veriyi yemeden sunmaları sevindirici olsa da bu gelişme beni çok daha fazla mutlu etti.

Webtekno‘nun haberine göre Federal İletişim Kurulu üyesi Ajit Pai, geçtiğimiz günlerde Apple’dan iPhone’ların içerisindeki FM Radyo çiplerini aktive etmelerini rica etti. Pai’ye göre bunun sebebi ise kasırgalar gibi felaketlerde, baz istasyonu aracılığıyla sağlanan iletişimin kesilebiliyor olması ve FM Radyo alıcısının bu konuda daha güvenilir bir iletişim kaynağı olması. Normalde Amerikan yasaları içerisinde rekabet kuruluna aykırı olduğu için böyle bir yaptırım uygulayamayacaklarını söyleyen Pai, Apple’a duyarlı olması gerektiğini ve bunu aslında onlardan rica ettiğini belirtti.

Radyo’nun uzun süredir iPhone’larda olmadığını düşünen çoğu insana rağmen, Pai’ye göre iPhone’ların içerisinde deaktif durumda  Radyo çipi var.

 

Duyarlılık açısından tüm akıllı telefonlarda radyo çipi bulunması gerektiği söyleyen Pai bunun bir kural olması gerektiğini düşünüyor.

Eğer bir akıllı telefonda Fm radyo olursa bir çok avantajı olabilir. Pil ömründen tasarruf edilebilir. Ayrıca doğal afet durumlarında acil durumlarda kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Dijital radyo destekli ilk telefon

Son yıllarda şirketlerin radyo konusunda yumuşadığını görmek sevindirici gerçekten.

FM radyoyu, Samsung, LG, HTC ve  diğer  Android cihazlarda kullanabilirsiniz. Ama Apple bu konuda hassas ve henüz bir adım atmış değil. Ama bu özelliği etkinleştirmez ise Amerika hükümeti yaptırım uygulamakta bile kararlı gözüküyor. Kısacası yakında Apple üzerinden radyo dinlemek daha kolay olacak gibi gözüküyor.

 

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir