Arabaların Radyolarına Sızıp Yol Açmayı Sağlayan Sistem

, , , Permalink

Trafikte ilerlerken müzik yüzünden ve radyo yüzünden Ambulansın sesini duymadığınız oldu mu hiç?

Trafikte normal şartlarda müzik olmasa bile yada radyo dinlemeseniz bile  Ambulansa yol verme konusunda çok fazla duyarlı olduğumuz söylenemez. Diğer ülkelerde bu durum çok daha farklı ve sürücülerin dikkati bu konuya ne kadar fazla çekilir o düşünülüyor ve onun üzerine kafa yoruluyor.

Genellikle sürücüler ambulans sirenini dikkate almayabiliyor ya da kulaklık kullandığı için ambulansın sesini duymayabiliyor. EVAM isimli yeni bir uygulama ise bu sorunu ortadan kaldıracak nitelikte.

Bazen müzik yüzünden Ambulans sirenini dikkate almayan sürücülerle karşılaşabiliyoruz. Çok önceden sireni duyup ona göre yolu açmak hayat kurtarmak için çok önemli bir adım olabilir.
İşte İsveç’te yaşayan Kraliyet Teknoloji Enstitüsü öğrencileri geliştirdikleri EVAM isimli sistemle ambulansların araçlardaki radyo frekanslarına sızmasını ve böylelikle de her şekilde ambulansın sesini çevredeki kişilere ve araçlara duyurabilmeyi amaçlıyor. Bu sistem Bluetooth’tan radyo sinyallerine ve cd çalara müdahale edebiliyor.

Türkiye’de bazı tünel geçişlerinde Lütfen ‘Emniyet Kemerinizi Takınız ve Kurallara Uyunuz’ radyo sinyaline karışan uyarı anonsu ile karşılaşabiliyoruz. Özellikle bu uygulama sayesinde büyük şehirlerde sürücüler Ambulanslara yol vermek için önceden bir hazırlık yapma şansını yakalayacak.

Stockholm, 2017 yılının birinci çeyreğinden itibaren sınırlı sayıda acil durum aracında sistemlerini test etmeye başlayacak.

KTH’de endüstriyel mühendislik eğitimi alan Curinga’nın ortağı Mikael Erneberg, “Sürücülerin dikkatini erken bir aşamada yakalamak ve stresin hafifletilmesi için yol güvenliğini sağlamak istiyoruz” dedi.

EVAM Ne yapıyor? Mikael Erneberg “Üç fonksiyonu yerine getiriyor: İlk müdahale için erişilebilirliğin artırılması, yol güvenliğinin geliştirilmesi ve çalışma ortamının savunmasız meslekler için daha iyi hale getirilmesi” dedi.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir