Dijital Müzik Piyasası ve Son Gelişmeler

Youtube üzerinden her hafta pazar günleri 22:15’te Kapak Olsun Tv’de değerli hocalarımız farklı bir konu ile karşımızda oluyor ve ben de fırsat buldukça onları canlı takip ediyorum, edemezsem bile sonradan izliyorum. Keyifli sohbetleriyle bizleri bilgilendirdikleri için onlara ve konuklarına teşekkürler. Geçen hafta 2 Mart 2014 tarihinde konu dijital müzik piyasası olunca extra ilgimi çekti ve bende görüşlerimi paylaşmak ve programı aktarmak istedim. Geçen hafta hafta (02 Mart 2014) programı M.Gökhan Ahi, Uğur Özmen ve Ismail Hakkı Polat hocalar ve konukları MSG Genel Sekreteri Barış şensoy katıldı ve sektör ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye’de yer alan ve besteci, sanatçı, yapımcıların haklarını koruyan müzik meslek birlikleri hakkında bilgiler verildi. Mesam, Msg, Mü-yap ve Müyorbir 4 meslek grubu Türkiye’de müzik haklarını koruyor ve sektörün öncüsü. Asıl hak sahipleri ise Mesam ve Msg yaptığı ortak anlaşma ile ortak lisanslama yapıyor. 2007 yılından bu yana. Dijital alanda gelişmeler 2004 ve 2006 yılları arasında telefonlarda Rigntone olarak kullanılması ile başladı ve 2006 başlarında direkt olarak dijital alanda kullanım başladı; dinleme, indirme ve akıllı aletler sayesinde download ve stream edebilme özelliği geldi ve çalarken dinlet servisi de cep telefonlarında kullanıldı. Teknolojinin çok çabuk gelişmesi ile birlikte müzik sektörü 2006 yılında bu alan girmiş oldu.

110314_dcharts_2

Ve tabiî ki internet ile birlikte fiziksel satış bitme noktasına geldi ve bu sayede bir çok digital platform ihtiyacı doğdu. Ilk başlayan platformlar Fizy, Mynet, Ttnet, Deezer, Spotify, Muziplay ve Powerclub ve Doğan Grubu da bu işe girdi. Aslında ilk başlayan tam olarak Powerclub . 2013 yılı başında bir çok uluslararası oyuncu Türk pazarına girmek için müraacat etti. Spotify, Deezer, X Box ve Youtube sırası ile Msg ve Mesam ile anlaşmaları yaptı. Ve tabiî ki diğer meslek birlikleri ile de. 2012 yılına kadar tüm haklar Mü-Yap’ta idi. Artık her yapımcı bireysel olarak kendi albümlerini kendi kütüphanelerinde bulunan eserleri birebir satıyorlar. Ve tabiî ki eser sahiplerinin haklarını da anlaşarak yapımcılar vermeyi taahhüt etti. Türkiye’de dünyadaki gelir modellerine göre daha farklı bir model uygulanıyor. MSG Genel Sekreteri Barış şensoy gelir modeli ve lisans modelleri online dijital platformun şekline göre değişiyor diyor. çünkü hepsinin işleyişi farklı. Youtube, Spotify ve diğerleri.

110314_dcharts_3

Bunun yanında dailymotion, vimeo, deezer gibi birçok dijital platform Türkiye’de. Ayrıca son dönemde radyo istasyonları da Karnaval, I-Power gibi uygulamalarla ile web radyoları ile dijital platformlarda da yer alıyor. Ücretlendirme konusunda biraz karmaşa söz konusu çünkü her platformun işleyişi farklı. Mü-yap önderliğindeki model artık değişti ve yeni modeller ile müzik piyasası karşımızda. Artık tek muhatap olmaması müzik piyasası için bir kaos olarak görülebilir. “Dünya üzerinde birçok yeni gelişmelere rağmen telif hakları konusunda atılmamış adımlar ve hala eski kalması; bir sorun gibi düşünülüyor. Tabi bunun dışında da farklı görüşler var.” Meslek birliklerinin ayrı ayrı hareket etmemeleri yönünde bir ortak görüş var. Genel görüş olarak bütün meslek birliklerinin bir platformda toplanması görüşü hakim. 5846 sayılı bir yasa tasarısı var ve ortak lisanslama birliği ile ilgili bir görüş bildirildi ama bu lisanslama 2 yıldır yapılamadı. şuanda yasanın olmaması uygulanamayan bir sistem üzerinde boğuşmaya neden oluyor. Ortak lisanslama birliğinin kurulmasından çok işleyişe geçmesi çok daha önemli gözüküyor. Pazarda ne kadar oyuncu olursa ve kullanım ne kadar çok artar çok fazla deneyim olur ve müzik tabana yayılır ise toplum açısından telif konusu o kadar bilinçli olacaktır. Mesela Alman meslek birliği GEMA yılda 1 Milyar € telif topluyor. SASEM yılda 800 Milyon € teklif topluyor. Ekonomik kriz içersinde kıvranan Yunanistan bile 120 Milyon € telif topluyor. Türkiye ise 20 ile 30 Milyon € arasında gidip geliyor. MSG Genel Sekreteri Barış şensoy gerek yapımcılar, gerek kullanıcılar, gerek meslek birlikleri, gerekse eser sahipleri olarak birlikte hareket etme görüşünde. Vodafone sırf bu telif karışıklıkları yüzünden müzikten çekildi aynı şekilde Powerclub’ta sanırım ve müzik piyasasının kaybı 3 Milyon €. Dijital Müzik bize Doğu Avrupa ülkeleri ile birlikte girdi. Sonuç olarak lisanslama konusunda daha çok fazla ilerlememiz gerekiyor telif konusu Türkiye’de oturmamış durumda. Ve dijital dünya ile birlikte birçok karmaşaya gebe olacak gibi gözüküyor. Umarız en kısa zamanda telif konusundaki karmaşa giderilir ve herkes hak ettiğini alır ve bu bilinç Türk toplumuna adapte edilir. çünkü gelecek dijital platformlarda. Bu arada favori platformum Spotify ?

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir