Etkili Bir Radyo Demosu Nasıl Olmalı?

2 , , , , Permalink

Demo özellikle son yıllarda radyo programcılarının çok sık duyduğu bir kelime. Sirkülasyonu bol bir meslek olunca demonuz var mı? Sorusu ile çok sık karşılaşabilirsiniz. Radyoculuğa yeni adım atacaksınız sürekli duyacağınız bir kelime. Ben yayıncı olmak istiyorum; ne yapmalıyım dediğiniz de; demon varmı? Sorusu hayatının her döneminde karşına çıkacak. Yaklaşık 16 yıldır radyo sektörü içerisindeyim bence iyi programcıların ya da iyi amatörlerin kendilerini ifade etmeleri için verilmiş bir şans demo… Ama kimi zaman yanlış hazırlanan bir demo kaydı bu şansı azda olsa azaltıyor. Tabi bazen iyi bir demo olması da yetmiyor yayın kapmak için:) Şu soru ile çok karşılaşıyorum ben radyo programcısı olmak istiyorum, ne yapmalıyım? Çok istemelisin, gerçekten istemelisiniz geyiklerine girmeyeceğim. Öncelikle bir demonuz ve özgeçmişiniz olmalı. Bir radyo istasyonuna başvurduğunuzda sizden istenen ilk şey demo olacaktır. Deneyim kısmı ile ilgili bir başka yazı yazabiliriz. İstemek konusunda özveri konusunda daha sonra konuşabiliriz. Konumuz bugün demo ve nasıl olmalı. İyi ve etkili bir demo nasıl yaratılır. Yayın yönetmeni arkadaşlarımla, uzun yıllardır radyo sektörü içerisinde olan arkadaşlarımla ve yurt dışından konuştuğum dj’lerle yaptığım konuşmalarda iyi bir demo nasıl olmalı sorusunu onlara da yönelterek az çok bunun bir standardı olması gerektiği kanısına vardım çünkü genellikle hep aynı fikirde olduğumuzu gördüm ve sektöre yeni adım atan arkadaşlara yol gösterici olması için paylaşma gereği hissettim.

(İngilizce demonstration (kullanışını gösterme) kelimesinin kısaltması) Yani kısacası yeteneğini gösterme diyebiliriz.

İyi ve etkili bir radyo demosu nasıl olmalı haydi başlıyoruz.

Demo Kısa Olmalı

Her şeyden önce yapacağınız demo kısa olmalı bu ilk kural. Bu tabi yapacağınız programın formatına göre değişir ama süre olarak maximum 3 dk’lık bir demo ideal bence, format yayını yapıyorsanız 4 yada 5 anons yeterli daha fazlası fazla… Genelde bana gönderilen demolar da ben en çok bu hatayı görüyorum 7dk, 10 dk demo yayın yönetmeni dinlemez bu kadarını sanmıyorum; çok uzun sıkılır.

Demo Vermek İstediğiniz Radyoyu İyi Dinleyin

İlk defa yayın hayatına başlıyorsanız; demo vermek istediğiniz radyo istasyonunu çok iyi dinleyin ve yayın anlayışını kavramaya çalışın ve mutlaka prodüksiyon da yapın demonuzu 4 anons yeter! Ve gitmek istediğiniz radyonun ismini sloganını söylerek anonslar yapın. 5 radyoya demo verecekseniz 5 ayrı demo süper olur. Demo vereceğin radyoyu dinlemek o radyonun anlayışını, program direktörünün ne tarz bir sesleri sevdiğini, ne tarz anonslar sevdiğine dair size ipuçları verir ve sizi diğer demolar içerisinde öne çıkartır. Burada bazı arkadaşlarım bana katılmadı bir kısmı eğer profösyonel yayıncı ise geçmiş kayıtlarından yani canlı yayın kayıtlarında oluşturulacak bir demonun daha etkili olacağını savundu onlara da katılıyorum. Ama yine de demo verilecek radyoya özel bir kayıt yapmak bence hoş bir duruş. Bunca yıldır bu işi yapıyorum demomu yapılır duygusallığına girenler var bunu çok sık duyuyorum. Asıl profesyonel adam, kadın demo yapar.

Demo İçerisindeki Müzikleri Kısa Tutun

Diğer bir kural yapacağınız demoda müzikleri kısa tutun anonslar ön planda olsun. Bazen demolarda introya konuştuktan sonra 1 dk şarkı devam ediyor bu bence bir hata. Etkilemek için kısa vuruşlar her zaman iyi. Parçaların hareketli yada slow olması yada belli bir sanatçının şarkıları olması bana göre önemli değil önemli olan siz nasılsınız.
Jingle, promo, hava durumu, haberler, reklam bunları kullanmanıza gerek yok tabi haber spikeri değilseniz.

Bunları da Yapmazsanız İyi Olur

Hava durumu Koymayın
Haberleri Koymayın
Dinleyici İle Yaptığınız Konuşmaları Koymayın
Radyoda Yayınlanan Reklam
Vocie Over Sesi Olmasın
Sanatçı İd’si vs gibi Sesleri de Koymanıza Gerek Yok. Odaklanılması Gereken Kişi Sen Ol.

Her zaman kendin ol, çünkü hayat bir başkası olmak için çok kısa..

Step Up 2  The Streets(Sokak Dansı: Sokaklar) adlı filmden alıntı.

Nasıl Yollarsınız?

Gitmek istediğiniz radyo istasyonunun program direktörünün, yayın yönetmeninin, müzik direktörünün adını ve mail adresini öğrenin. Radyoyu arayıp öğrenebilirsiniz. Mail yolladığınız program direktörleri genelde kafaları yoğun insanlar bu yüzden ilk 15 saniyeniz çok önemli yani demonun ilk 15 saniyesi çok önemli.

Tarz Nasıl Olmalı?

Konuşma ağırlıklı radyo istasyonuna format demosu yollamayın. Bu yapılan en büyük hata. Hangi yayın yapılıyorsa o tarz demo yollanmalı bu yüzden ben her radyoya ayrı demo yapılması görüşünü savunuyorum.

Teknik Bir Kaç Ayrıntı

Cd yolluyorsanız mutlaka cd’nin üzerine isminizi telefon numaranızı ve hangi yıl olduğunu yazın.
MP3 yolluyorsanız her ortamda çalıp çalmadığını mutlaka kontrol edin.

radio-presenter3008

Son olarak işinizi garantiye almak adına Cv’nize mutlaka online ortamda demonuzu dinleyebilecek bir link mutlaka ekleyin her ihtimale karşı. Souncloud, Youtube, Vimeo vs demonuz online olarak orada olsun mutlaka. Kimseyi etkilememek adına örnek başarılı bir radyo demosu koymadım gerekli olan her şeyi anlattım diye düşünüyorum. Her zaman dediğim gibi katkı sağlamak isteyenler, beğenmediğiniz, katılmadığınız, eklemek istediğiniz noktaları benimle paylaşabilirsiniz. aykut@aykutbalci.net mail adresim. Umarım sizin için yararlı oldu, kaliteli programlar üretip, radyo sektörünün daha üst seviyelere çıkmasına katkı sağlayan projelerle bu sektörde de daha iyi işler çıkarmamız dileğiyle…

2 Comments
  • Tarkan Özdemir
    Ocak 22, 2016

    Teşekkürler çok aydınlatıcı

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir