Gelecekte Arabadan FM Radyo Dinleyecek Miyiz?

, , , Permalink

Son yıllar içerisinde çok sık duyduğum sözlerden biri; radyo çok dinlenmiyor artık dediğimde ” Aaaa ben hep arabada dinliyorum” gibi bir cevap alıyorum. O zaman radyo sektörünün trafik sıkışıklığına ve arabalara teşekkür etmesi gerekmez mi? Durum gerçekten böyle mi? Fm radyo gelecekte nasıl etkilenir? Gelecekte arabadan radyo dinleyecek miyiz? Yani görünüyor ki öyle bir algı var.

Radyo sadece arabada dinlenir algısından bahsediyorum. Aslında büyük ölçüde doğru, büyük bir çoğunluk artık radyoyu sadece arabada dinliyor. Diğer zamanlarda yani trafik dışındaki zamanlarda başka mecralara kaymış durumda. Yada trafikte olsa bile, aracının içinde olsa bile gelişen multimedya araç içi görüntü sitemleri sayesinde artık başka mecralara kaymış durumda. Riak geçtiğimiz yıl bir araştırma yayınlamıştı. Buna göre; en sık radyo dinlenen cihazlar arasında araç radyosu %44 ile başı çekiyor.

En sık radyo dinlediğimiz cihazlar arasında 2. sırada %16.4 ile Cep Telefonu ve Fm Radyoyu görüyoruz. Evlerimizde bulunan klasik radyolarda oldukça popüler %15 ile 3. sırada yer alıyor. Yukarıda tabloyu ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Trafiğe kayıtlı araç sayısını da düşünürsek oldukça fazla insan radyoyu haftada en az 1 kere dinlemiş.

Peki gelecekte bu durum değişebilir mi?

Elon Musk’un geçtiğimiz yıl yeni proje üzerine çalıştığı haberleri ile karşımıza çıkmıştı. Teknoloji sitesi Recode ve Forbes tarafından kısa bir süre önce yayınlanan bir makaleye göre günümüzün en önemli otomobil üreticilerinden Tesla, kendi müzik platformu üzerinde çalışıyor. Sitenin kaynakları, böyle bir projenin tam anlamıyla bir düşünce olarak görülmediğini, dünyanın en büyük isimlerinden şarkı ve albüm akışı sağlamak için gerekli hakların satışıyla ilgili görüşmelerin başladığını belirtiyorlar. Tesla muhtemelen Spotify tarzı bir servis ile karşımızda olacak. Webtekno‘da yayınlanan habere göre; söz konusu iddialar hakkında konuşan bir Tesla temsilcisi ise olumlu ya da olumsuz bir açıklamada bulunmadı: “Müşterilerimizin istedikleri müziği her kaynaktan dinleyebilmeleri için olağanüstü bir araç içi deneyimi olması önemlidir. Ancak nihai amacımız müşterilerimiz için azami mutluluk sağlamaktır.” dedi.

Peki Elon Musk neden böyle bir işe girecek?

Uzay, otomotiv, yapay zeka ve tünelden sonra Elon Musk girişimciliği hakkındaki haberlere artık hepimiz alıştık. Ama bu haber biraz daha farklı. Yukarıda izlediğiniz video 2016 yılına ait test sürüşleri. Yani Youtube ‘a 2016 yılında koyulmuş belkide daha önce yapıldı bilemiyorum. Çok kısa bir süre sonra sürücüsüz araçlar hayatımıza girmiş olacak ve işte o zaman dananın kuyruğu kopacak! Böyle bir yolculuk yapsanız radyo dinler misiniz? Radyo dinlemek dışında her şeyi yapıyorlar.

Elon Musk bunu fark etmiş olacak ki insanların araç içinde sıkılmaması için farklı multimedya sistemler üzerine çalışıyor bu belli, onlardan biride müzik servisi olacak. Zaten şuan araç konsollarında her yere ulaşabiliyoruz diyebilirsiniz. Doğru internet olduğu sürece problem yok. Tesla’da bazı ülkelerde Spotify ile işbirliği içinde ama kendi servisini yaparsa Spotify orada olur mu bilinmez. Tesla’nın bazı modellerinde wireless olmadan Spotify dinlenebiliyor. Bu tarz bir servis yaparsa Spotify’a geçmiş olsun. Peki internet olmadan istediğiniz şeyi dinleyip izleme şansı veren sistemler daha fazla karşımıza çıkarsa radyo ne olur? Buda merak edilen bir konu.

Apple’a Fm radyo mu geliyor?

Bu arada Milliyet gazetesinde Özay Şendir’in yazdığı yazıya göre;  İstanbul’da yayın karmaşasına son vermek için bazı toplantılar düzenleniyor ve bir yöntem bulunup, frekans aralığının 300 khz olması için uğraşılıyor. Bu ihtimal hayata geçtiği takdirde, İstanbul’da FM bandından yayın yapacak istasyon sayısı 70’li rakamlara düşecek. Yani minimum 30 civarında radyonun İstanbul’da yayın hayatı sona erecek. Buda Fm bandında daha az radyo demek. Geleneksel medya son 10 yıl içerisinde büyük kayıplar yaşarken radyo bunların içinde en iyi olanıdır. Bunun en büyük sebebi de araçlarda radyo olmasıdır. Fm radyo teknolojisi eğer tamamen kalkmazsa, tabi ki bu araç içi sistemler içinde yer alacak. Ama nasıl ve ne zamana kadar bu devam edecek bu bilinmez. Radyonun hak ettiği yerlere gelmesi dileğiyle.

Kaynak belirterek kullanabilirsiniz.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir