İngiltere’den Sıradışı İnternet Radyoları

, , Permalink

Londra radyo için her zaman farklı bir şehir oldu. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Bu coğrafi konum nedeniyle radyo dalgaları rahatça dolaşır. Peki internet radyoları için aynı şey geçerli mi? Coğrafi konumdan kaynaklı bu avantaj 90’lı yıllarda korsan radyoların çoğalmasına neden olmuş. Ancak bu radyolar belli bir alana yayınlar yapabildi ve polis tarafından sürekli kapatıldı.

Korsan radyo istasyonları büyüdükçe polis ile olan sorunlarda oldukça arttı. Hatta bunlardan Kiss Fm ve Rinse Fm yasallaştı. Teknoloji ilerledikçe korsan radyo adeta boyut değiştirdi ve internet radyolarını karşımıza çıkardı. Zaman içersinde internet radyoları kendini oldukça geliştirdi. İşte İngiltere’den dünyaya ulaşan bazı sıradışı internet radyoları;

NTS


NTS kuşkusuz internet radyoculuğunun büyük bir başarı örneği. 2011 yılında Dalston’da kurulan radyo alışılagelmişin dışında bir radyoculuk sunuyor. Düzenli olarak 300.000 dinleyiciye ulaşan NTS oluşturduğu içerik ile ününü Manchester ve Los Angeles’a ulaştırmayı başardı.

London Fields Radio

London Fields Radio

İnternet radyoları ile korsan radyolar arasında bulunan en büyük fark artık polis korkusu ile saklanmaya ihtiyaç duymadan yayınlarını sürdürmeleridir. Kimi zaman bir garajdan kimi zaman bir cafeden kimi zaman bir evin bir odasından yayınlar yaparlar. London Fields Radio tıpkı bu şekilde bir cafeden yayınlarını sürdürüyor. London Fields Radio, Wilton’un nefis kahve karışımı ve otoriter ve eklektik müzikal seçimlerinden esinlenen, eski moda sohbete vurgu yaparak bir dizi kaliteli ve özel yayınlar üretiyor. Yakınlarda yaşayan farklı ve canlı misafirlerin konuk olduğu ve Wilton Way’in şu anda ünlü sokak partilerinde canlı yayınları sırasında görülebilecek ve duyulabilecek E8 mahallesinin tüm yönlerini temsil etmeyi amaçlarlar.

Radar

Radar Radio

Clerkenwell’de yer alan radyo istasyonu gençleri eğitmeye yönelik bir radyo istasyonudur. Underground müzik tarzı ile yakından ilgilenir. Ünü global çapta yayılan radyo istasyonu Radar Radio yeni nesil müzisyenler ve yayıncılar için bir üretim alanı olarak görülüyor.

Worlwide Fm

Kuzey Londra’dan yayın yapan bir radyo istasyonudur. Adından belli olduğu gibi dünyanın tüm müziklerine kapılarını açıyor. Gilles Peterson radyonun kurucularından biri korsan radyolarda başladı ve BBC’ye kadar yükseldi. Thris Tian radyonun kurucu ortaklarından biri internet sayesinde ününü artırdı. WordwideFm Londra dışında Berlin, Kyoto, Los Angeles, Paris, Rio, Tokyo şubeleriyle dünyanın her yerinde yayınlarını sürdürüyor.

Reprezent

Pop Brixton’tan yayın yapan Reprezent Radio, gençlere odaklanan başka bir istasyon; tüm sunucuları 25 yaşın altında. Muhtemelen, FM ve DAB’de olduğu gibi internet üzerinden de yayın yapan geleneksel bir radyo istasyonu. Toplum odaklı bir radyo istasyonu olan Reprezent Radio’da 114 gönüllü çalışıyor.

Soho Radio

Bir internet radyosu için oldukça fazla gözüken bir karizmaları ve çoğu karasal radyoda olmayan harika bir araçları var…

Soho Radio

Soho Radio 2016 yılında dünyanın en iyi internet radyosu seçildiler. Soho Radyo, Londra’nın kalbinden yayın yapan çevrimiçi bir radyo istasyonudur. Soho çeşitli kültürlerinden esinleniyor, dünya çapında müzisyenleri, sanatçıları, film yapımcılarını, şeflerini, şairlerini ve genel olarak meraklılarını bir araya getiriyor.

Balamii

Peckham’ın Balamii radyosu dünyanın her yerinden içeriklere yer veren bir radyo istasyonu. Geleneksel radyoculuk örneklerini görmek mümkün ama yinede oldukça farklı bir işe imza atıyorlar.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir