İyi Radyo Nasıl Olur?

‘Ne olursa olsun doğruyu yapmak önemli’ yine bir cuma gecesi sosyal medya ortamında gezinirken rastladığım ilham verici bir cümle sayesinde yazımın konusu ortaya çıktı. Sizce böyle mi? Her zaman doğruyu yapan kazanır mı? Ya da iyi çalışan işini düzgün yapan, etik değerlere önem veren… Maalesef günümüz dünyasında doğru olanı yapmak, rekabet yarışında ipi göğüslemenin en garantili yolu değil. Bunu söyleyenler Nancy R. Lee, David Hessekiel, Philip Kotler; yazdıkları kitap İyi Şirket önsüzünde böyle bir cümle sarf ediyorlar. Ama diğer yandan son otuz üç yılda birçok şirket hem daha iyi bir dünya yaratılabileceğini hem de kurumsal anlamda başarılı sonuçlar alınabileceğini kanıtlamış durumda diye de ekliyorlar. Gerçekten böyle mi? Şirketler artık tam anlamıyla sadece kar yapmaya, çalışanlarına sadece kağıt üzerinde bakmaya ve yıl sonunda bilançoyu tutturmak için önemli değerlerini yitirmeye mi başladı.

Bu sis bulutu dağıldığında, şirketlerin artık bir şeyleri desteklemesi, salt para kazanmak dışında da amaçları olması gerektiği görüşü herkesçe kabul edilmiş olacak.

-Jeffrey Immelt, General Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sosyal Sorumluluk Konferansı, Kasım 2008 (O zamanlar kriz olduğu için sis bulutu ifadesini kullanmış sanırım gerçi şimdide çok farklı değil.)

İktisatçı Milton Friedman 1970’li yıllarda kaleme aldığı bir yazıda ‘Bir Şirketin Sosyal Sorumluluğu, Karını Arttırmaktır’ diyor…
Otuz sekiz yıl sonra Jeffrey Immelt yukardaki sözü söyledi ve araştırmalarda onu yanıltmadı. Cone şirketi tarafından 2011 yılında on ülkede yapılan bir araştırmada şirketin toplum içindeki tek rolünün ‘para kazanmak’ olduğu düşüncesinin sadece %6 olduğu ortaya çıktı.
Bu bakış açısı altında bende Türkiye’de yayın yapan radyo istasyonları bu konuya ne kadar ilgili onu araştırdım.
Yani kurumsal sosyal sorumluluk konusunda neler yapıyoruz ya da yaptık.
Kurumsal sosyal sorumluluğu şirketlerin kendi istek ve insiyatifleriyle seçip hayata geçirdikleri uygulamalar ve katkılar diye tanımlaya biliriz. Ve Birçok ülkede medya, şirketlerinin olumsuz davranışları karşısında kamuoyu duyarlığı yaratan en önemli aktörlerden biridir. Bizim ilgi alanımız radyo olduğuna göre;

Radyolara ne avantaj sağlar;

Satış ve Pazar payında artış (Radyolar için daha fazla kitleye ulaşma dinlenme sayında artış diye tanımlayabiliriz.)
– Daha güçlü marka konumlandırması (Açıkçası birkaç radyo dışında buna önem verildiğini sanmıyorum o yüzden bir katkı sağlar mı bilmiyorum)
Kurum imaj ve itibarının güçlenmesi (Her geçen gün azalan bir imaj ve itibar açısından çöküş yaşayan radyo istasyonları için çok önemli bir araç olabilir.)
Çalışanları cezbetme, motive etme ve elde tutma (Radyo istasyonları çalışanları motive etme açısında çok sıkıntılı günler yaşasa da sosyal sorumluk projeleri gerçekten çalışan bakış açısını epey değiştirebilir)
Faaliyet giderlerini azaltma (Günden güne azalan gelirleri dikkate alırsak bu ilaç gibi gelir.)
Yatırımcı ve finansal analistlerin gözünde şirket cazibesinin artması
Ne kadar çok faydası varmış:)
Birde şu var ki sosyal meselelerle ilgilenmeleri durumunda o şirketlerin markalarının daha fazla tercih edileceğine dair akademik görüşlerde mevcut ve araştırmalarda bunu doğruluyor.
Takdir toplamak, bir ruh oluşturmak, en çok hayranlık duyulan bir radyo istasyonu olmak belki çok dinlenmese bile reytinglerde yaptığı çok doğru çalışmalarla ilk akla gelmek. Ooo kulağa süper geliyor.
Bakalım radyo istasyonları bir havale yapıp bağış yapmak yerine nasıl kitleleri etkilemeye çalışmış:)

“Her Okula Bir Müzik Odası”

‘‘Her Okula, Bir Müzik Odası” projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi okullarda müzik odaları yapılıyor ve müzik enstrümanları Radyo D tarafından sağlanıyor. Böylelikle binlerce öğrencinin müzikle tanışması ve bir müzik aleti çalabilmesine olanak tanınıyor.

“Sağlık D’lisiyiz Suyumuzu Cam Şişede İçeriz”

Radyo D’nin birkaç yıl önce yaptığı hareket herkesi suyu cam şişede içmeye davet etti ve gün boyu yaptığı yayınlarla camın faydaları hakkında bilgiler verdi.

radyodsu

Plastik şişe dışında tüketiciler için farklı hacimlerde daha fazla cam şişe alternatifi de olsun diye de ekledi.

“Alkollü Araç Kullanma Taksi Kullan”

Power Fm alkollü araç kullanıp hayatlarını tehlikeye sokanlara bir farkındalık yaratmak adına böyle bir proje başlatmıştı. Çok başarılı oldu.

“Ormanların D’lisi, Yangınların Düşmanıyız”

Radyo D yaz aylarında artan orman yangınlarına dikkat çekmek için bir sosyal sorumluluk kampanyası başlatmıştı. “Ormanların D’lisi, Yangınların Düşmanıyız” sloganıyla yola çıkan kampanya, ihmal yüzünden çıkan orman yangınlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Orman yangınlarının sık görüldüğü yaz ayları boyunca izmarit atılmaması, ormanda yakılan ateşin söndürülmesi ve yangın durumlarında Alo 177 yangın ihbar hattına haber vermek gibi önemli mesajların verileceği kampanyayla vatandaşların bilinçlendirilmesi hedeflendi.

“Yarınlarımıza El Uzatalım”

Alem FM sponsorluğunda Plato Meslek Yüksekokulu El Uzat Kulübü tarafından hayata geçirilen “Yarınlarımıza El Uzatalım” projesi, Türkiye’de ihtiyaç sahibi olarak belirlenen 1000 okulun kırtasiyeden kıyafet yardımına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

yarinlarael0310

“Korsanla Mücadele”

Ratem tarafından yapılan proje bir yarışma ile korsanla mücadele konusunda farkındalık yaratıyor. Proje hakkında daha fazla bilgi;

Aklına Bir Fikir Geldiyse Kaçırma

“Öğrencilerin Eksiği Değil Fazlası Olsun”

Best FM Sosyal Sorumluluk Kulübü, tüm çocukların eksiksiz eğitim görmesi için başlattığı “Öğrencilerin eksiği değil fazlası olsun” kampanyasıyla bağışlayacağınız okul öncesi ve ilköğretim ders araç gereçlerini ihtiyacı olan okullara ulaştırıyor.

“Bir Dakika Bizi Dinler Misiniz?”

Yaşanan olumsuz hava şartları nedeni ile sokakta yaşayan hayvanlara dikkat çekmek için Kral Pop tarafından başlatılan proje.
Sosyal sorumluluk konusunda kendi projeleri olmamasına rağmen kamu spotları ile birlikte başlatılan tüm projelere destek olan Pal Station ve Pal Fm’e de ayrı bir parantez açıyorum:)

keremcem0310

‘Süper Fm’in destek verdiği eğitim için ses ver kampanyası’

Almanya’da araba sürerken cep telefonu ile konuşulmaması için  radyoda yapılan bilinçlendirme kampanyası 

Liste böyle uzayıp gidiyor hiç az değil hatta dahası da var. Tüm radyo istasyonlarını tebrik ediyorum. Yaratıcı, yararlı ve farkındalık yaratacak projeler çıkartmaları dileğiyle.

İşte İyi radyo budur!

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir