Kabus Kerim İle Köklere Dönüş

, , Permalink

Red Bull, Cartel ve Karakan‘ın kurucu üyelerinden Kabus Kerim ile özel bir projeye imza atarak müziğinin köklerine giden bir yolculuk serisi hazırladı.

Cartel bir numara en büyük
Cehennemden çıkan çılgın Türk
25 yaşında yüzbinlik araba
Nerden geldi bu para en iyisi sorma
Anlamazsan kafan almaz sorma
Yaşadığım yeri tanımıyon sorma
Her gün savaş caddeler kan
Kan bile kırmızı değill karakan …

Eğer yaşınız 30’lu ise bunu ezbere bildiğinizi tahmin ediyorum:) Hatta emimin diyorum…

Yıl 1995 Yaz ayları her yerde Cartel çalıyor. Cartel T-Shirtlü insanlar sokaklarda o zamana kadar Türkçe Rap ile ilgili hiçbir şey bilmiyoruz. 3 grup birleşiyorlar Cartel’i oluşturuyorlar (İlk defa 1995 yılında duyduğum bu kelime daha sonra üniversite yıllarımda İşletme derslerinde çok karşıma çıkıyor) Cartel‘i oluşturan topluluklar, Karakan, Erci E ve Cinai Şebeke’ydi. Karakan’ın üyeleri Alper Ağa ve Kabus Kerim iken, Cinai Şebeke ise M. Ali (Emali), Babalu (Ichibaba), Olcay (Ole) ve İnceefe (Çelik bilek Apo)‘den oluşuyordu.

Grubun Cartel adındaki ilk albümü önce Polygram Music tarafından Avrupa’da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa’da medyanın dikkatini üzerine çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı.

Vikipedi onlar için diyor ki;

Şu ana kadar İstanbul’da İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk ve tek Türk Rap müzik grubudur.

Cartel’in kurucularından Kabus Kerim, yaşadığı şehir Nürnberg‘den doğduğu şehre, farklı bir proje bir belgesel yayınladı 25 Kasım’da. Manisa’ya uzanan bu yolculukta onu müzikal olarak besleyen ve yaptığı müziğin temelini oluşturan geçmişin izini sürdü.
İzlerken bende geçmişe gittim kimi zaman duygulandım kimi zaman heyecanlandım.

Red Bull’un katkılarıyla hazırlanan bu proje’de Ortama 7 – 9 dakikadan oluşan bölümlerin dış sesi de Kabus Kerim. Böylece seriyi izlerken bir yandan da Türkçe rap’in geçmişine, yöresel seslerin ve müziklerin küresel müzik endüstrisine nasıl etki ettiğine ve bir hayata tanık oluyoruz. İşte bölümler aşağıda sizi bekliyor. Daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Sen sevdiğin şeyi yapıyor iken ve etrafında ki insanlarda bundan esinlenip yola çıkıyor ve hayatları değişiyorsa bütün bunlara tanık olabilmek bambaşka bir duygu.

Kabus Kerim

Kaynak: Red Bull

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir