Kendine Yatırım Yapma Sanatı

Aslında tamda bir kitap ismi gibi duruyor bu başlık! Güzel olur… Gerçi Prof. Dr. Ertuğrul Köroğlu’nun Kendinize Yatırım Yapın – İnsan Becerileri Eğitimi adlı bir kitabı var henüz okumadım. Bu blogta yazılarımı yazarken daha çok radyo dünyasındaki deneyimlerimi radyo programcılığına istekli arkadaşlara bir yol gösterici olsun diye yazmaya çalışıyorum ama zaman zaman okuduğum kitaplardan, izlediğim filmlerden, gezdiğim gördüğüm yerlerden de paylaşımlar yapmak en büyük amacım. Ne kadar çok şey öğrenmeye devam edebilirsek o kadar çok insanla ilişki kurabilir ve iletişime geçebiliriz hayatta ki en büyük amaçlarımdan biri bu.

Eğitimin her türlüsü güncel, pratik ve geliştiricidir bunu tartışmaya bile gerek yok. Gelişmek için bunları şunları yapın dememe gerekte yok sanırım. Şimdi Peter Drucker’ın ‘Hepimiz birer CEO’yuz derken neyi kas ettiğini düşünmenizi istiyorum. Kendimizi bir işletme gibi düşünelim başarılı olamayan bir işletmenin en büyük hatası ne olabilir? Birçok neden sayabiliriz. Ama En başta yatırım gelir! ‘Yeterli yatırımı yapmamışlar’ bunu çok sık duyarız. İnsana, teknolojiye, eğitime, reklama vs…
İnsanda işte böyle! Başarılı ve başarısız olan insanlar arasındaki fark tamamı ile bundan kaynaklanır ‘Kendine Yatırım Yapmak’
Bunu her alanda düşünebilirsiniz. Başarılı olmak için çok çalışın biraz fazla zaman harcayın daha sonra bu yatırım size geri dönecektir, biraz daha fazla eğitime kaynak harcayın daha sonra bu size mutlaka fazlası ile geri dönecektir, daha fazla tiyatroya gidin daha fazla kitap okuyun. Daha fazla iyi ilişki kurun, insanlara yardım edin. Sizin de bir gün yardıma ihtiyacınız olabilir. Kısacası insanın yapacağı en büyük yatırım kendisine yapacağı yatırımdır. Acımasız bir rekabetin olduğu iş dünyasında önümüzdeki yıllarda kişinin kendi gelişimine odaklanması potansiyelini maksimum seviyede kullanmasının önemi daha da artacak.

Hayallere Yatırım

Şuan da herkesin ufak veya büyük bir hayali var. Bunlardan örnekler vermiyorum herkes kendi hayalini biliyor. Kimi uçuk belki imkansız ulaşılmaz. Zaten hayaller böyle olmalı şimdi soruyorum bunun için hiç harekete geçip plan yaptınız mı? İşte hayallere ulaşmada hedefler koymak ilk yatırım olabilir.

Yetenek ve Eğitim Yatırımı

Hayallere ulaşmada belli bir yetenek olmalı bu kesin. Ama bu yeteneği geliştirecek bir eğitim programınınız da olmalı. Çalıştığınız ortamda bir çok kurs var, ücretsiz tonlarca seminer, konferans, eğitim programları var olmasa bile buna mutlaka bir kaynak ayırmakta yarar var.

Kendinizi Eğlendirin ve Pozitif Düşünceye Yatırım Yapın

Tom Peters Küçük Ama Önemli Şeyler adlı kitabında şöyle diyor;
İlk önce sen heyecan duy ve kendini ateşle!
Sonra olanlara bakın.
Taze kalın, ilgili kalın, öğrenin, kendinizi geliştirmeye zaman ayırın( Daha doğrusu… çok zaman!)
Kendini motive edip pozitif düşünceye yatırım yapmanın ve kendinizi eğlendirmenin çok faydasını görebilirsiniz.

Yaratıcılığa Yatırım Yapın

Başarılı insanlar yaratıcı insanlardır. Hayal gücünüzü geliştirecek ve daha yaratıcı düşünmenizi sağlayacak faktörleri araştırın.

Zamana Yatırım Yapın

Kendinize zaman ayırın ve bazen yalnız kalın.

Çevrenize Yatırım Yapın

Kendinize ve yapacaklarınıza zaman yaratmak için teknolojiden yararlanın.

Kısacası gerek vakit, gerekse nakit olarak kendinize yaptığınız tüm yatırımlar eğitim, teknolojik yardımlar, görünen yada görünmeyen maddi yada manevi yatırımlar mutlaka size geri döner.
Biraz fazla ödeyin, sonra çok daha fazlasını kazanacaksınız merak etmeyin.

Bitirirken…

Dünyanın en zenginlerinden biri olan Warren Buffet’in bir röportajından alıntı ile bitiriyorum.
Warren Buffet, bir röportajın sonunda gençlere “kredi kartlarından uzak durun, kendinize yatırım yapın ve unutmayın ki…” diyerek şu öğütlerde bulunuyor;

a- Para adam yapmaz ama, adam para yapar.

b- Hayatınızı olduğunuz gibi yaşayın.

c- Başkalarını dİnleyin, söylediklerini yapmayın. Sizi ne iyi hissettiriyorsa onu yapın.

d- Markalara bağımlı olmayın, sadece kendinizi rahat hissettirecek şeyler giyin.

e- Paranızı boşa harcamayın, gerçekten ihtiyacınız olan şeylere harcayın.

f- Son olarak; bu hayat sizin… O halde neden başkalarına sizin hayatınızı yönetmesi için fırsat veriyorsunuz? En mutlu insanlar, mutlaka her şeyin en iyisine sahip insanlar değillerdir. Onlar sade bir şekilde yollarında bulduklarına değer verirler. Haydi, yaşamak için yolunu seç!… 

Yararlandığım Kaynaklar,

‘Ben A.Ş Kendini Satma Sanatı – Harry Beckwith

Kendinizi Markalaştırmanın 50 Yolu – Tom Peters

Küçük Ama Önemli Şeyler – Tom Peters

Warren Buffet Röportaj alıntı – haberturk.com

Teşekkürler:)

2 Comments
  • Alihan
    Nisan 22, 2016

    Nasil guzel nasil zeka seviyesi uçuk noktalarda bir insansin yine mukemmel yazmissin ellerine saglik

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir