Mutlaka Dinlemeniz Gereken İnternet Radyoları 2

, , Permalink

Tekrar merhaba! Mutlaka dinlemeniz gereken internet radyolarının ilkinde sizlere internet üzerinden yayın yapan bağımsız radyolardan bahsetmiştim.

Mutlaka Dinlemeniz  Gereken İnternet Radyoları 1

İnternet radyoları yazım çok fazla ilgi gördü ve içlerine bir kaç tane daha eklemek istiyorum. İnternet radyosu, radyonun geleceğini tartıştığımız şu günlerde hızlı yükselişini sürdürüyor. İnternet radyosu düşük maliyetli olması, internet bağlantısının bulunduğu her yerden, dünyanın her tarafından dinlenebilmesi, frekans kayması, karışması, hava etkileri veya frekans çekmemesi gibi sıkıntıları olmadığı için net, CD kalitesinde yayın dinleyebilme özellikleri gibi avantajlar sağlıyor. Tabi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan podcastleri belkide  dahil edebiliriz. Podcastler ile ilgili ayrıca bir yazı kaleme alacağım. O zaman yeni tanıtacağım radyolara başlıyoruz… Hazırlayanların emeğine sağlık, içerik üretme konusunda büyük medya şirketlerine ders verir nitelikte, hepsine teşekkürlerimi sunuyorum.

1-Cemiyet Radyo (Pişman İnsanlar Cemiyeti)

Sosyal medyada sürekli trend olan bir internet radyosundan bahsedeceğim. Aslında onları takip edenler çok yakından biliyor. Kent FM’de başlayan Pişman İnsanlar Cemiyeti, bir radyo programıyken başlı başına kendisi radyo oldu..
Her Perşembe gece yarısı artık kendi evlerinde yayındalar. Tek fark ise, Cemiyet artık 7/24 Cemiyet Şarkıları ile yayında. Bir kitap yayınladılar ve zaman zaman dinleyicileriyle buluşup etkinlikler düzenliyorlar.

Onların anlatımıyla;

Reha’nın, gecelerden bir gece derin bir pişmanlık duygusu ile aklına gelmiş garip bir oluşum, Pişman İnsanlar Cemiyeti.

Cemiyet sadece bir radyo programı değil, gerçekten iyi ruhu olan iyi insanların bir arada olacağı nefes alacağı bir alan veya platform.

​Lakin, Pişman İnsanlar Cemiyeti’nin oluşup ortaya çıkması için Reha’ya bir yol arkadaşı gerekiyordu. Herkesin bildiği gibi, Cemiyet’e Aytek katıldı ve aslında Cemiyet’in kuruluş sürecinde Reha’nın yol arkadaşı oldu.

Cemiyet sizler sayesinde var oldu gibi klişe ifadeler beklemeyin bizden. Cemiyet’i biz kurduk ve sizlere; “Bizimle gelir misiniz?” diyorlar…

Mobil için; Google Play ve App Store

Dinlemek için; www.picemiyeti.net/cemiyet-radyo

2- Radyo Karavan

Bağımsız radyo kanallarına verilebilecek güzel radyolardan biri Radyo Karavan. Bağışlarla ayakta kalmaya çalışan bir radyodur. Platform üzerinde yazarlar var ve gezi yazıları oldukça güzel. Karasal radyolardan tanıdığımız Ayça Şen Başkan yayınlarını internet üzerinden sürdürmektedir.

Onların anlatımıyla;

Plazada adlarına “yayın müdürü” denilen ve kısıtlamaları ve yayından gizlediği yasaklarıyla bırak yayıncı olduğunu, hayata geldiğine utandıran sistemin parçası değiliz. İstediğimiz gibi kendimizi ifade ediyoruz, hayatı yayında yaşayıp tartışıyoruz. Çocuk programcıdan tutun, ruhani vaziyetlere dokunan programlarımız ve şahsına münhasır programcılarımız ile sistemi reddediyoruz.
Kendi ifade sistemimizde kapitalizmi reddediyoruz. Tek patronun iktidarıyla gün be gün azalan öz saygımızı, unutmaya yüz tutmuş insani değerlerimizi, dinleyenlerin takdiriyle belirledikleri bağışlarla korumaya çalışıyoruz. Dinleyicilerin bütünü Voltran’ı oluşturuyor ve tek adam rejimi patronajdansa, dinleyicilerin gönüllerinden kopan bağışlarla demokratik ifade sistemini deniyoruz.
Ve gün geçtikçe nefesimizin yayılmasını, çocuklarımıza geçmesini istiyoruz. Bu yüzden yaşamamız önemli.
Radyo Karavan’ın patronlarından biri olmak için şimdi üye olma zamanı. Biricik radyomuzu sisteme ezdirtmeyelim.

Mobil için; Google Play ve App Store

Dinlemek için; www.radyokaravan.com

3-Rock Fm

Türkiye’nin ilk Rock radyosu Rock Fm… Artık yayınlarına internet üzerinden devam ediyor. Sosyal medyada çok fazla aktif değiller artık. Yayıncıları da yok bildiğim kadarıyla. Ama buna rağmen Türkiye’de hala ilk Rock radyosu olarak dinlenmesi gereken radyolardan biri.

Dinlemek için; www.rockfm.com.tr

4- Ayıbedenler Radyo

Beşiktaş Ihlamırdere caddesinden (deniz müzesinin karşısındaki cadde) evlendirme dairesine doğru giderken Yayla Et’in sokağında sağda bir cafe aynı zamanda bir radyo.

Onların anlatımıyla;

Birayla fıstığın, rakıyla peynirin ahengini taşıyan iki kişinin,
Emrah Akar ve Atilla Gezmen’in kurduğu bir internet radyosudur.
Aslında birbirini pek sevmeyen, yani seven de hani böyle pek haz etmeyen ama buna rağmen ilkokuldan beri birbirlerinden kopmayan Emrah ve Atilla uzun bir süre aynı evi paylaşmış, hayatları boyunca neredeyse bütün önemli anlarda birbirlerinin yanında olmuşlardır.
Bu iki genç adam Ying yang felsefesinin vücut bulmuş hali gibidir…

Zaman içinde; kahve olsun, alkol olsun bir kaç kadeh eşliğinde yapılan derin, uzun muhabbetlerini, gereksiz geyiklerini ve güzel müzik zevklerini insanlarla paylaşmaya karar vermişlerdir.

Akşam evde tek başına sıkılıyorsan, dışarı çıkmaya üşeniyorsan ya da “bir başıma içmek istemiyorum” diyorsan,
“ayıbedenler”e katılıp çapsız ve yer yer edepsiz ama asla şuursuz olmayan muhabbetlerine dahil olabilirsin.

Caz, rock ve farklı müzik tarzları, kaliteli konukları ve sohbetleri var.

Dinlemek için; www.ayibedenler.com

5- Caz Fm

Sade bir sayfa seçmişler. Programlara ulaşmak için www.cazkolik.com/radyocazkolik

adresini kullanabilirsiniz.

Dinlemek için; www.cazfm.com

Mobil için; App Store

6-Klas Radio

80’lerin en iyi hit şarkılarını çalan, kesintisiz ve HD kalitesinde müzik yayını yapan radyo. İnternet üzerinden AAC+ formatlarında yüksek kaliteli canlı yayın yapan Klas Radio sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya ulaşmaktadır. En iyi 80’leri ve en iyi mixleri bu istasyondan canlı dinleyin. 80’li yıllara damgasını vurmuş en güzel şarkılar bu radyoda.

Dinlemek için; www.klasradio.net

Mobil için; Google Play ve App Store

7-Radyo Hukuk

Hukuk kariyeri düşünüyorsanız yada sektör içerinde aktif çalışıyorsanız mutlaka dinlemeniz gereken bir radyo. Radyo Hukuk yayınlarını www.radyohukuk.com dan yapıyor yada Google Play üzerinden de dinleyebilirsiniz. Radyohukuk.com’a tıkladığınızda sizi lawtudent.com sitesine yönlendiriyor. Buradan radyoyu dinleyebiliyorsunuz. Yabancı müzik yayını yapan radyo istasyonunda yayınlanan programlarda, hukuki konularda bilgilendirme yapılıyor. Dünyanın ilk hukuk radyosu olarak kendilerini konumlandıran radyo, güzelde bir slogan bulmuş; #AdaletsizlerGiremez … Hukuki konularda bilgilenmek isteyenler, zaman zaman özel konukların deneyimlerinden yararlanmak isteyenler yada avukat olmak isteyenler bu radyoyu mutlaka dinlemeli. Kısacası hukuk ile ilgili her şey burada. Bu arada internet radyoları ile ilgili telif konularını belki onlara danışabiliriz:) Web sitelerinde ayrıntılı bir yayın akışı göremedim ama 1. yıllarını 12 Nisan 2018’de doldurmuşlar. İleride daha fazla ses getirecek bir proje gibi duruyor. Başarılı…

Dinlemek için; www.radyohukuk.com ,

Mobil için; Google Play

Şimdilik bu kadar mutlaka dinlemeniz gereken internet radyoları serisinde 2.’yi tamamlamış bulunmaktayız. Umarım beğenirsiniz. İlerleyen günler içerisinde kaliteli içerikler üretip karasal yayın yapan radyo istasyonlarına kafa tutacak radyolar mutlaka çıkacaktır ve biz yine yazının 3. bölümünü yapabiliriz.

Kaynak belirterek kullanabilirsiniz.

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir