Müzikte Haftaya Bakış (39. Hafta 2016)

, , , Permalink

Bir hafta daha geride kaldı ve müzik dünyasında yine bir çok önemli gelişme oldu. Zaman zaman güncelleme yapamasam da elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum işte geçen hafta müzik dünyasında yaşanan önemli olaylar;

Sony,  yapay zeka tarafından bestelenen ilk pop şarkılarını yayınladı

Sony bir süredir SONY CSL Araştırma Laboratuarı’nda yapay zeka üzerinde çalışmalar yapıyor. Flow Machines adını verdiği bir yapay zeka teknolojisi geliştiren Sony’nin bu sistemi, şarkılardan oluşan “dev bir veritabanıyla” besleniyor. “Stil transferi, optimizasyon ve etkileşim” tekniklerini kullanan sistem, istenen herhangi bir tarzda şarkı besteleyebiliyor.

Flow Machines’in bestelediği pop şarkılarından ilki Daddy’s Car, Beatles’dan esinleniyor. Ancak bunu, Flow Machines’in esinlenme halini çözdüğü ya da “kendi iradesiyle” Beatles şarkısı yapmaya karar verdiği şeklinde okumamak gerekiyor. Zira besteleme aşamasında, sistem, henüz, müzisyenlerin yardımına ihtiyaç duyuyor. İlk deneme için Fransız müzisyen Benoît Carré ile çalışan Sony FlowComposer adını verdiği bir sistemle insan-makine iş birliğini sağlıyor. İnsan müzisyenler FlowComposer üzerinde bir tarz belirliyor ve melodi, harmoni seçiyor. FlowMachines bestesinin aranjmanı da yine insan sanatçılar tarafından yapılıyor.

Lady Gaga Super Bowl’da

Lady Gaga iddiaları doğruladı: 2017 Super Bowl finalinde sahne alacak. Super Bowl için uzun zamandır adı geçen Lady Gaga Twitter hesabından yaptığı açıklamada, finalin devre arasında sahne alacağını doğrulayarak “İllüzyon değil. Söylentiler doğru. Bu yıl Super Bowl finali Gaga’da” ifadelerini kullandı. ABD’li şarkıcı Lady Gaga, ülkesinin en önemli etkinliklerinden Amerikan Futbolu liginin final maçı olan Super Bowl’un devre arasında sahne alacak. Super Bowl 5 Şubat 2017’de yapılacak.

 

Beyoncé, Sidestep uygulamasına 150 bin dolar yatırım yaptı

ABD’de özellikle şarkıcılar ve ünlü oyuncuların yeni yatırım araçlarından birisi de girişimlere gerçekleştirdikleri yatırımlar olmaya başladı. Beyonce son olarak Sidestep için melek yatırımcı oldu! Sidestep adlı girişim ilk başlarda ünlü sanatçıların lisanslı ürünlerini piyasaya çıkmaya odaklı bir girişimdi. Girişim t-shirt vb. ürünleri online olarak satıyor, gerek kargo ile gönderim yapıyor gerekse de konser alanında sipariş verenlere ürünlerini teslim ediyordu. Sadece ürün satışı yapmayan Sidestep, konserlerde özel deneyimler ve farklı ürünlerin de satışını gerçekleştiriyor.

Harun Kolçak Albümü ile 1 Numara

Umut Kuzey prodüktörlüğünde Arpej Yapım etiketiyle yayınlanan proje albümde çok sayıda sanatçı, Harun Kolçak şarkılarını seslendirmişti. Harun Kolçak Çeyrek Asır albümü D&R’larda geçtiğimiz hafta en çok satan albümler listesine 1 numaradan giriş yaptı!..    

Spotify, SoundCloud’u satın alıyor

Dijital müzik piyasasında daha güçlenmek isteyen Spotify farklı yatırımlar yapıyor. Financial Times’ın aktardığına göre şirket SoundCloud‘u satın almak için şirketle görüşmeler yapıyor. SoundCloud bilindiği gibi içeriğinde özellikle ”underground” olarak nitelendirebileceğimiz daha niş türlerdeki müzikleri içeren çok geniş bir kullanıcı ve parça veritabanına sahip. Bunun yanında servisi podcastler için de kullanan binlerce kullanıcı bulunuyor. Bu özellikleriyle ve içeriği ile Spotify kendi içerik kalitesini de genişletip daha da geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedeflediğini düşünebiliriz.

Armin Van Buuren İstanbul’a Geldi  

 Hollandalı Armin Van Buuren, ‘Armin Only Embrace’ adlı dünya turnesi kapsamında İstanbul’da performans sergilemek için Türkiye’ye geldi.

Samsung Music Servisi Kapandı

Artık Samsung kullanıcıları müzik dinlemenin yeni yollarını aramak zorunda çünkü teknoloji devi müzik servisi Milk Music’i kullanıma kapattı. Samsung’un, Milk Music servisini kapatmasının arkasında yatan en büyük neden Galaxy ve Note kullanıcılarını Slacker Radio kullanıma yöneltmek olabilir. Servisin kapatılacağı bir kaç aydır bilinen bir şeydi çünkü servis kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaramadı.

100 Milyon Takipçi Sayısına Ulaşan İlk Instagram Hesabı Selena Gomez’in!

Instagram’da 100 milyon takipçiye ulaşan ilk hesap Selena Gomez’e ait oldu. Instagram’daki en fazla takipçi sıralamasında ünlü şarkıcıyı 91,5 milyon takipçiyle Taylor Swift, 85,4 milyon takipçiyle Beyonce ve 83,7 milyon takipçiyle Kim Kardashian takip ediyor.  

@revivaltour Selena Gomez (@selenagomez) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Shazam artık karlı bir şirket

Kendi alanında rekabetsiz bir konumda olduğunu söyleyebileceğimiz Shazam finansal olarak kârlı hale geldiğini resmi olarak açıkladı. Kuruluşunun üstünden 16 yıl geçen şirket için bu önemli bir kilometre taşı. Spotify, Apple Music ve diğer online müzik servisleriyle işbirliği yapan şirket, uygulaması üzerinden bu servislere kullanıcı trafiği sağladığında finansal yapısına ayrı bir gelir kalemi eklemişti. Bu gelir kalemi şirket için oldukça önemli çünkü şirketin CEO’su Rich Riley’nin açıkladığına göre şirket bu tarz servislere uygulaması üzerinden 1 milyon tıklama gönderiyor.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir