Müzikte Haftaya Bakış (4. Hafta 2016)

Bir hafta daha geride kaldı ve yeni yılın ilk ayı ocak ayını da sonlandırıyoruz. Zaman gerçekten çok çabuk ilerliyor… 2016 yılına müzik dünyası çok hızlı girdi hem teknoloji anlamında yenilikler hem de yeni albümler dışında birçok gelişme her hafta karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu haftanın en önemli müzik olaylarını sizin için derledim. Unutmadan hafta içerisinde eğer atladığımı unuttuğum ve gözden kaçan bir olay olduysa bana hatırlatın lütfen… Haydi başlıyoruz.

Rihanna yeni albümünü 27 bin TL’lik kulaklıkla dinledi. Sosyal Medya çıldırdı!

Rihanna bu hafta yeni stüdyo albümü ANTI ile hayranlarıyla buluştu. Merakla beklenen albümü ‘Anti’yi Dolce& Gabbana‘nın 9 bin dolar değerindeki kulaklığıyla dinleyince sosyal medyada olay oldu.
Albümünü dinlerken selfie çekerek takipçileriyle paylaşan Rihanna’nın fotoğrafını yüzlerce hayranı beğendi.

Obama’ya  Justin Bieber’ın Sorry Parçasını Söylettiler

Daha önce bir çok kez onun demeçlerinden kesilip biçilerek bir çok şarkı yapılmıştı buda güzeller arasında…

Türkan Şoray’dan İlk Klip Geldi!

Türkan Şoray’ın İlk Klibi “Olmaz Olmaz Bu İş Olamaz” Yayınlandı… Miley Cyrus ve Woody Allen Ortaklığı Steven Soderbergh, Martin Scorsese ve Sam Raimi gibi isimlerin ardından Woody Allen da bir televizyon yapımıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ünlü yönetmen, Amazon’da yayınlanacak altı bölümlük dizide Miley Cyrus’la çalışacak. Çekimleri mart ayında başlayacak olan dizinin her bölümü 30’ar dakikadan oluşacak.

David Bowie, Elvis’in liste rekoruna ulaştı

Efsanevi İngiliz şarkıcı David Bowie, ölümünün 3. haftasında İngiltere’de en çok satan 40 albüm listesine giren 12 albümüyle, Elvis Presley’nin rekorunu yakaladı. Sanırım bazı şeylerin kıymeti öldükten sonra ortaya çıkıyor.

Yeni Bir Müzik Servisi Geliyor

Müzik endüstrisi gelişimini sürdürmeye devam ediyor ve her geçen gün bir yenilik ile karşılaşmaya devam ediyoruz. Amazon, her yıl 99 $ ödeyen Prime kullanıcılarına  1 milyon civarında şarkı sunsa da artık bunu bir adım ileri taşımak istiyor. Şirketin hedefi, aylık ücret sistemiyle çalışan bir müzik servisi kurmak ve Spotify ve Apple Music gibi servislerle rekabet etmek. İşi zor ama Amazon gibi bir dev bunun üstesinden gelir diye düşünüyorum. Sonbaharda çıkması planlanan bu servisin aylık ücreti 9.99$ olması bekleniyor.

Taylor Swift 70 Milyonu Geçti

Geçtiğimiz yıl özelllikle Instagram üzerinden çok fazla ilgi gören yıldız sosyal medya hesapları ile de kasıp kavurmaya devam ediyor. Dünya üzerinde country müzik sanatçıları içerisinden en çok satanlardan biri olan yıldız 2016 yılını yine verimli geçirecek gibi gözüküyor. ABD’li ünlü müzisyen Taylor Swift, 70 milyon takipçi sayısını aşarak dünyanın en çok takip edilen 3. kişisi olmayı başardı. 

David Bowie’nin Vasiyeti Açıklandı

Buna göre;

 David Bowie, vasiyeti gereği Endonezya’nın Bali adasında Budist geleneklerine göre gömülecek.

Rihanna’dan Ücretsiz Albüm

Ünlü sanatçının sekizinci stüdyo albümü olan ANTI, şu anda sadece Jay-Z’nin sahip olduğu Tidal platformu üzerinden yayınlanmış durumda. Spotify, Apple Music ve diğer müzik servislerinde yayınlanmayan albümde toplam 13 parça bulunuyor. (Şuanda yayınlandı)  Rihanna’nın en yeni albümü ANTI’yi dinlemek istiyorsanız Tidal’a üyelik yaptırmanız gerekiyor.  Tidal’ı bir aylığına ücretsiz kullanabilirsiniz.

Barış Manço Anıldı

Aradan tam 17 yıl geçmiş zaman nasılda geçiyor! Daha dün gibi hatırlıyorum Eskişehir – İstanbul arası Başkent Expresi ile yolculuk yaparken rastlamıştım öldüğü yıl; vagonda her yerde fotoğraflarını asmıştı TCDD orada ne kadar duygulanmıştım. Bir sanatçıya bu kadar sahip çıkan bir ülke. Hala devam ediyor bu sevgi bugün onun ölüm yıl dönümü (1 Şubat 1999)

Barış Manço Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Şehir Hatları tarafından düzenlenen anma etkinliği, Barış Manço vapurunun Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nden hareket etmesiyle başladı. 

Batıkan Manço da vapur etkinliklerinin geleneksel hale gelmesinden onur duyduklarını, bütün sevenlerini gördükçe gururlandıklarını dile getirdi.

Barış Manço’nun 80 şarkısı için 80 sanatçı tarafından görsel sanatlar alanında eserler yapıldığını ve bu eserlerin yer aldığı serginin 2 Şubat’ta Beşiktaş Belediyesi tarafından açılacağını aktaran Manço, bu tür fikirlere her zaman açık olduklarını kaydetti.

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir