Müzikte Haftaya Bakış (40. Hafta 2016)

, , Permalink

Ünlü Rock Grubu Oasis’in Kariyeri Film Oldu: ‘Supersonic’

İngiliz pop hareketinin önemli gruplarından Oasis hakkında bilinmeyenler ‘Supersonic’ isimli belgeselle gün yüzüne çıkıyor. Belgesel, 1991 yılında Manchester’da kurulan grubun ilk çıkış parçaları ‘Supersonic’le aynı adı taşıyor. Filmde iki kardeş Liam ve Noel Gallagher’in yaşamları mercek altına alınıyor.

Oasis’in baş vokali Liam Gallagher filmin ilk gösterimine katılırken kardeşi Noel kırmızı halıda yer almadı. Liam Gallagher basının sorularını yanıtladı:

“Her şey çok duygusal… Hayat da öyle, eğer duygular yoksa yaşamıyorsunuz demektir. Evet çok dokunaklı zamanlar yaşadık ama üstesinden geldik, kötü olaylardan ziyade iyi anılar da yaşadık ve sanırım tüm resim hoşnutluğa daha yakın.”

Bruno Mars’tan Yeni Video Klip: 24K Magic

‘Uptown Funk’ ile izlenme ve dinlenme rekorları kıran Bruno Mars, dördüncü albümü 24K Magic‘i 18 Kasım’da yayınlıyor. Albümün ilk single çalışması ile adı aynı adı paylaşıyor.

İnsanoğlu Müzik Yapmayı Kuşlardan Öğrenmiş!

Avustralya saksağanları üzerinde yapılan araştırmaya göre; kuşların ötüşleriyle insanoğlunun yaptığı müzik aynı temellere dayanıyor.

Araştırma ekibine bu araştırma için en zengin verileri sağlayan tür, Avustralya saksağanı olmuş.Bu kuşun ötüşünün insanoğlunun ürettiği müzik ile oldukça benzer olduğu ortaya çıkaran araştırmada elde edilen verilerin, insanoğlunun müziğe olan temel yaklaşımına devrim niteliği taşıyacak değişiklikler getirmesi olası.

Önceleri, insanoğlunun müzik yapmayı kuşlardan öğrendiği fikri bilim çevreleri tarafından şüpheyle karşılanır, hatta “hüsnükuruntu” olarak değer bulurdu. Ancak yapılan bu araştırma gösteriyor ki, kuşlar farklı şekillerde ötmeyi öğrenerek repertuarlarını geliştirdikçe, bir araya gelerek ritmik şarkılar ortaya çıkarmayı başarabiliyorlar.

Michael Jackson’ın söz yazarı Rod Temperton hayatını kaybetti

Michael Jackson’ın “Thriller” başta olmak üzere pek çok hit şarkısını yazan Rod Temperton yaşamını yitirdi.

Michael Jackson’ın hit olan şarkılarına imza atan, “görünmez adam” lakaplı İngiliz söz yazarı Rod Temperton 66 yaşında hayatını kaybetti.
Michael Jackson’ın seslendirdiği “Thriller”, “Off the Wall” ve “Rock with You” gibi hit parçalara imza atan söz yazarı, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

The Rolling Stones’dan 11 Yıl Sonra Yeni Albüm

Son albümü A Bigger Bang’i 2005 senesinde yayımlayan Rolling Stones’dan beklenen albüm müjdesi geldi. Köklü Alman plak şirketi Polydor tarafından 2 Aralık’ta raflarda yerini alacak 12 şarkılık Blue & Lonesome isimli albüm, efsanevi grubun 25. albümü olma özelliğini de taşıyacak.

 

Glastonbury Festivali’nin biletleri 55 dakikada tükendi

Gelecek yıl 21-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlikte Guns N’ Roses, Kasabian, Radiohead gibi isimlerin sahne alması planlanıyor. Açık hava yaz festivallerinin en bilinenlerinden olan Glastonbury, 2017 biletlerini daha önceden duyurduğu gibi 9 Ekim sabahı internet üzerinden satışa sundu. Yoğunluk nedeniyle web sitesinin zaman zaman çöktüğü festivalin tüm biletleri bir saatten az bir sürede sahiplerini buldu.

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir