Plak Satışları Uçtu

, , Permalink

Son 5 yıldır bakıyorum plak satışları ile ilgili çok fazla olumlu haber görüyorum. Peki bu olumlu haberler gerçeği yansıtıyor mu yoksa birilerinin pompalaması mı? Aslına bakarsanız plak bir trend haline gelmiş gibi gözüküyor. Artık cd çöp olmuş durumda iken müzik keyfini farklı bir hale getiren plaklar şuanda daha fazla ilgi görüyor.

Tüketiciği elektroniği devi Best Buy 1.020 mağazasında, plak satışları için sekiz metrekarelik alanlar ayırmak istiyor.

Plaklar, Best Buy müzik satışlarının yüzde beşinden daha az bir pay oluştursa da, CD satışları düşerken bu formatın büyümesi bekleniyor. Plak satışları 2007’den beri her yıl yaklaşık yüzde 15 büyüme kaydederken, CD satışları son yıllarda yüzde 20 azaldı. Tipik bir Best Buy mağazası 16-20 metrekare büyüklüğünde müzik satış bölümü içeriyor. Mağazalarda yaklaşık 8 bin CD bulunuyor. Büyük plak şirketleri plaklara yeniden ilgi gösterilmesini göz önüne alarak, kataloglarında çok satan popüler albüm ve klasikleri plak formatında da sunmaya başladı.

2011 Yılında http://www.btnet.com.tr ‘de çıkan bir haber

Bu habere ve istatistiklere bakarak haber öngörüsü gerçeğe ulaşmış gözüküyor…

Plak günümüz toplumunda gençlerin özellikle çok fazla bilmediği bir şey. Ama günden güne artan bir ivme ile satışlarını çoğaltmaya devam ediyor. Yeni kuşak plakla tanışmış gözüküyor.

plaksales3

Plak Nedir?

Plakların 33 ve 45′lik olmak üzere iki türü vardır. 40-50 yıl kadar önce ise 78′lik taş plaklar da bulunmaktaydı.

Hem 33 hem de 45′lik plaklardaki rakamlar dakikadaki dönme hızını belirtir ve RPM olarak isimlendirilir (round per minute).

Normal albümler 33′lüktür, bunlara Longplay (LP) adı verilir; 45′liklere göre daha yavaş dönerler ve daha fazla parça içerirler. 45′likler günümüzde halen daha üretilmektedir.

Yeni çıkmış bir parçanın diskoteklerde çalınması ve pikaplar (turntable) aracılığı ile ritim oturtulmak sureti ile miks edilip, kesintisiz bir müzik hedeflendiğinde 33′lük boyutundaki malzemeye 45′lik hızda dönen kayıt yazılır.

Müzik dünyasını yakından takip edenler teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini çok iyi biliyor. Sürekli bir yenilikle karşılaşıyoruz.  Mp3 çalarlar, CD’ler ve internetten indirilen şarkılarla teknolojinin nimetlerinden müzik dünyasında da sınırsızca faydalanılabiliyor. Ama bu ilerleyen teknoloji bazı teknolojileri tarihe gömüyor. Plak teknolojisi onlardan biri.

plaksales2

 

Son yıllar içerisinde Plak tutkunları artmış gözüküyor ve bu satış rakamlarınada yansıyor. Bu yıl ve geçtiğimiz yıl rastladığım birkaç haber var;

Britanya’nın en büyük market zincirlerinden olan TESCO, şubelerinde plak satma kararı aldı. Britanya Fonografik Endüstrisi kurumunun (BPI) açıkladığı rakamlara göre geçen yıl 1,3 milyon adet plak satılan ülkede 1996 yılından bu yana ilk defa 1 milyon sınırı aşılmış oldu. Son yıllarda gösterdiği sıçramaya rağmen plak formatı, Britanya’daki tüm müzik satışları içerisinde sadece %2 civarında bir ağırlığa sahip.

Dünyanın en büyük plak ve CD fuarı olan “Mega Record & CD” geçen yıl (2014) 44. defa müzik tutkunlarıyla buluştu. Son 23 yıldır uluslararası katılımcıları da kabul eden etkinlik Hollanda’nın Utrecht kentinde gerçekleşti ve 500’ün üzerinde katılımcı firmanın hazır bulunduğu fuar merkezini yaklaşık 40.000 insan ziyaret etti.

Gelecek yıl 47.si gerçekleşecek 7 – 8 Nisan 2017 tarihinde!

longplay0812

Gelen en son habere göre;

İngiltere’de plak satışlarını denetleyen kurumların yaptığı açıklamaya göre, plak satışları dijital satın almaları geçmiş durumda!

Müzik haber sitesi RaveMagin haberine göre, 2016’nın son haftalarına girilirken plaklara toplam 2,4 milyon pound (yaklaşık 10,8 milyon TL) harcandığını açıklayan Eğlence Perakendesi Birliği (Entertainment Retailers Association), dijital indirmelerinse 1,2 milyon pound’da (5,4 milyon TL) kaldığını duyurdu.

2015’te aynı dönemin rakamlarına bakıldığındaysa, tam tersi bir tablo söz konusu: Plak satışları 1,2 milyon pound’da (5,4 milyon TL) kalırken, dijital indirmeler toplam 4,4 milyon pound’a (21,8 milyon TL) erişmiş. Kullanıcı alışkanlıklarındaki bu keskin değişime dikkat çeken ERA yetkilileri, bu artışın Dünya Plak Günü, Black Friday ve Noel dönemi alışverişlerinin yanısıra, Sainsbury’s ve Tesco gibi süpermarket zincirlerinin de artık plak satmaya başlamasından kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir