Plaklar Nasıl Yapılır?

, , Permalink

Satışları ile ilgili daha önce bir yazı kaleme almıştım. Son 5 yılda oldukça yükselen bir eğilim gösteren plaklar önümüzdeki yıllarda popülerliğini artırmaya devam edecek gibi gözüküyor. ‘Plak Satışları Uçtu’ adlı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Teknik olarak PVC’den üretilen, her iki tarafına da kayıt yapılabilen dairesel bir ses depolama birimi. Pikap veya gramofon denilen cihazlarda okunarak, üzerine kaydedilmiş ses izleri dinlenebilir.

Plak konusunda hiç bir bilgisi olmayan  kişi bile teknik açıdan press yöntemi ile yapıldığını tahmin eder diye düşünüyorum. Tarihine baktığımızda eskiden çok daha zor şartlarda yapıldığını görüyoruz.

İlk plaklar 1880’lerde ortaya çıkmaya başladı. Bu dönemlerde ebonit denilen oldukça kırılgan ve sıkıştırması zor malzeme kullanılmaktaydı. 1890 ların sonlarına kadar bu malzemeden yapılmış plaklar kullanıldı fakat Berliener tarafından geliştirilen yeni bir plastik maddenin kullanılmasıyla kırılganlığı önlendi.(Vikipedi)

Bir çoğumuzun plak kullanmadığı aşikar ama bir o kadar da merak içerisindeyiz bu plak nasıl yapılıyor diye. İşte bulduğum bu video ayrıntılı bir şekilde plak teknolojisi hakkında bizi bilgilendiriyor.

Peki  Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir