Podcast Dinlemenin Faydaları

, Permalink

Podcast’ler uzun bir süredir var ama ben onları günlük hayatımın bir parçası yapma konusunda sanırım biraz geç kaldım. Son zamanlarda podcast’leri dinlemeye başladım ve onlardan ne kadar çok zevk aldığımı anladım. 

Podcastlerden öğrenecek çok şey var! 

Podcast’ler çok sayıda farklı kategoride bilgiyi ve çoğunlukla ücretsizolarak bize verir! Orada gerçekten herkes için bir şeyler var.  Bu blogu yazarken bile bir podcast dinliyorum! Aslında artık benimde bir podcastim var! Adı Dünya Trendleri, tüm podcast platformlarında bulabilirsiniz. Neyse onun ayrıntılarını başka bir blogta yazarım.

Genellikle müzik dinleyeceğiniz boş zamanlarınız olduğunda podcast’leri dinlemek size harika gelebilir. Sabah hazırlanırken, işteyken (gerçi pandemi dönemi artık herkes evde) veya egzersiz yaparken onları dinlemekten büyük keyif almaya başladım. İnternetiniz olmasa bile problem yok! İnternetiniz olduğu zaman akıllı cihazınıza indirip sonra dinleme şansınız var.  Başka bir şeyle uğraşırken onları dinleyebilirsiniz, aynı anda birden fazla iş yapanlar için ideal, birden fazla iş yapanlara en iyi örnek kadınları gösterebilirim, bana göre bir kadının en mükemmel özelliği!Eşim buna çok kızacak:) Eşim bir yandan iş yaparken haberleri takip etmeyi seviyor, mesela evi temizlerken veya yemek pişirirken bir podcast dinliyor; oturup haberleri izliyor olsaydı, o anda başka bir şeyler yapamazdı. İnternette de yeni makaleler okuyabilirdi, ama yine de sadece tek bir şeyi yapmakla sınırlı kalacaktı. Podcastler etkilidirler ve iyi kaynaklardan iyi haberler alırken başka şeyler yapmanıza izin verirler. Bu yönden radyo ile aynı diyebilirim. Ama kendi istediğiniz şeyleri seçebilme özgürlüğü var Podcastte. En çok keyif aldığım konular teknoloji, iş dünyası, toplum, kültür ve mizah.

Podcast’lerin faydaları ve zihinsel olarak insanlar için ne yaptıkları üzerine birçok çalışma yapılmış. Bir çalışma, podcast’lerin zihinsel görüntüleri izlemekten veya okumaktan daha yoğun bir şekilde uyardığını ve dinleyicilerin daha fazla dikkat etmesine neden olduğunu kanıtlıyor. İnsanlar podcast’leri izlemek yerine dinledikleri için, hayal güçlerini kullanmaya ve resimleri akıllarında oluşturmaya çalışıyorlar. Böylece düzenli olarak podcast dinleyen kişiler daha güçlü ve daha canlı bir hayal gücüne sahip oluyorlar.

Podcast’ler daha iyi dinleyiciler olmamıza yardımcı olurlar. 

Hepsi dinlemekle ilgili olduklarından, karşımızda bulunan kişileri dinlememize daha fazla değer vermemize yardımcı olurlar. Podcast’ler dinlediğimiz şeyin bir parçası olmamızı sağlar ve bizi dinlemeye, dikkat etmeye ve ardından dinlediğiniz hikayenin resimlerini oluşturmak için hayal gücümüzü kullanmaya teşvik eder. Podcast’ler beynin farklı bölümlerini uyararak bizi aktif olarak dinlemeye zorluyor, özellikle de gerçekten ilgilendiğimiz bir konu olduğu zaman.

Podcast dinlemenin bir başka büyük yararı da yeni şeyler öğrenebilmenizdir. Bu çok açık, basit bir fikir ama kesinlikle bahsetmeye değer! Podcast’ler bir çok farklı süre ile karşımızda, bu nedenle yalnızca yarım saatiniz olsa bile bir bölümü dinlemek oldukça kolay bana göre. Tek bir oturuşta dinlemeyi bitirmezseniz, geri almak için telefonunuzda, bilgisayarınızda veya tabletinizde her zaman imkan sağlıyor. İlginizi uyandıran alanlarda daha ilgili ve eğitimli olmanıza olanak sağladığı için gerçekten çok etkili bir mecradır.

Podcast’leri normal yaşam tarzınızın bir parçası haline getirirseniz eğer kaybedecek hiçbir şey yok ve esasen kazanılacak çok şey var.. Yeni bir beceri edinmek, haberleri takip etmek, mali durumunuzu daha iyi idare etmek veya bir moral konuşması ile kendinizi motive etmek istediğiniz zaman, podcast sizin için en ideali olabilir! Gerçekten bu kaynakları kesinlikle ücretsiz olarak parmaklarımızın ucunda tutabilmemiz büyük bir şans! Bence ilgilendiğiniz bir şey bulun ve henüz dinlemediyseniz bugün dinleyin!

Dünya Trendleri Podcast’i dinlemek için buraya tıklayın

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir