Radyo ve Tv Üzerine Çok Başarılı Bir Eğitim Programı Başlıyor

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği RATEM Radyo ve Televizyon programları yapmak isteyen yada hali hazırda yayıncı olanların kendilerini geliştirmeleri için Türkiye’nin önde gelen sunucuları ve spikerlerinden dersler ile bir eğitim programı başlattı. Sektör kalitesini arttırmak ve Türkiye Televizyonlarına ve Radyo istasyonlarına daha kaliteli ve donanımlı yayıncılar kazandırmayı hedefleyen programın çok yararlı olacağını düşünüyorum. Özellikle yayın yapmak isteyen yada teknik konularda kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlar için bulunmaz nimet ve alacağınız mesleki sertifika tüm radyo ve Tv istasyonları tarafından kabul görmüş bir sertifika olacak.

Radyo Spikerliği hedefi doğrultusunda temel spikerlik bilgi ve becerilerinin üzerine Radyo Spikerliği için gereken bilgi, beceri ve çalışmaları konusunda güzel eğitimler sizi bekliyor. Telif haklarından tutunda yayın mevzuatına kadar birçok konuda uzmanlar size yardımcı olacak. Ayrıntılı bilgileri RATEM AKADEMİ sayfasından bulabilirsiniz. (ratemakademi.org.tr) Yalnız ufak bir eleştiri yapacak olursam. Eksik olarak gördüğüm bir konu digital gelişmeler. Gelecekte radyo sektörünün bitip bitmeyeceği tartışılırken digital mecralar bu kadar hızlı bir şekilde pazara hakim olmaya devam ederken digital radyoculuk ile ilgili bir programında dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence çokta ilgi görür. Bu konuda yetkililere istediğimi belirteceğim. Çünkü web radyoculuğu, digital platformlar dünya üzerinde etkinliğini artırmaya devam ediyor, içerik olarak şekil değiştirmesi ön görülen ama benim çok fazlada katılmadığım radyoların gelecekte bu digital mecralarda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini  bence uzmanlar tarafından anlatılmalı. Konu ile ilgili henüz uzman bulunamamış olabilir buda çok normal tabi. Yeni yeni anlamaya çalışıyoruz. Hd Tv konusunda Anadolu Üniversitesi’nin değerli hocalarından Prof. Dr. Mehmet Kesim dersler veriyor. Yeni Yayın teknolojileri diye bir eğitim bölümü var bunun içerinde digital radyoculuk ile ilgili bir eğitim varmı bilmiyorum . Varsa sözümü geri alıyorum. Her ne kadar web sitesi üzerinden etkileşim sağlanan Teknolojik Gelişmeler Platformu kurulmuş olsa da ayrıca bir eğitim programı dahil edilmesi çok daha yararlı olacaktır. Platformun amacı; Yayıncılık sektöründe yaşanan hızlı gelişmelere mevcut kadroların ayak uydurması, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi mesleki gelişimleri açısından büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, her çıkan yeni ürünün takibini kolaylaştıracak senkron ve asenkron ürün tanıtımlarının yer alacağı bir platform kurulmuştur. Çalışanların yeni ürünleri bu platform üzerinden takip etmeleri sağlanarak, mesleki gelişimlerine katkı sunulması hedeflenmektedir.

radyo_1_2

Sürekli gelişim yolunda yeni nesil öğrenmenin nabzını tutan öğrenme çözümleri ile kişisel gelişim sürecinizi programlayabilirsiniz. Farklı uzmanlık alanlarında, her seviyede değişen öğrenme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz içeriklerimizle zengin bir bilgi havuzumuzda yer alan e- öğrenme başlıklardan bazıları:
Beden Dili – Çatışma Çözme – Çalışan – Çatışma Çözme – Yönetici- İkna İnce İştir- Müzakere Becerileri Yazılı İletişim Teknikleri – Zor Kişilerle Başa Çıkma – Şikayet Yönetimi – Performans Yönetimi – Temel Yönetim Becerileri – Toplantı Yönetimi – Zaman Planlama- Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon Teknikleri- Biz Bir Ekibiz.

Ratem Akademi’ye sonsuz teşekkürler. Gösterilen çaba böyle zor bir sektör için bulunmaz bir fırsat. BBC ile ortak yaratılan bu program çok fazla ilgi görmüş bence kaçırmayın derim. Son günlerde çok duyduğumuz bir cümleyi konuya bağlıyorum. Radyoyu sosyal medyaya yedirmeyiz! Reklam dünyası yer mi onu bilemem hep birlikte göreceğiz 🙂

radyo_1_3

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir