Radyoda Reklamlardan Nasıl Kurtulurum?

, , , Permalink

Uzun yıllardır radyo sektörünün içinde olan biri olarak dinleyicilerden en çok gelen sitemlerden biridir reklamlar. Sorulan bir sorudur; reklamlardan nasıl kurtulurum?

Her seferinde çok fazla reklam yayınlıyorsunuz sitemleri ile karşılaşmışımdır. Ama dinleyici bilmez ki o reklamlar radyoyu ayakta tutan en büyük faktör. Reklam olmazsa o radyo olmaz. O işletme içinde çalışanlar para kazanamaz ve işletme devam etmez. Sürdürülebilir bir radyo yayını için reklamın çok önemli olduğu bilinci bende olsa bile dinleyiciler doğal olarak olaya kendi pencerelerinden bakıyor.

Daha Az reklam Daha Fazla Müzik!

Bizim ülkemizin yapısı genel itibari ile emek verilen ve çaba harcanan güzel şeyleri bedavaya kullanma üzerine kurulu. Maalesef henüz o telif bilinci ya da bir şeyin karşılığını verme bilinci çok fazla gelişmemiş durumda. Zamanla oturur umarım, yeni nesilden umutluyum. Biliyorsunuz radyo istasyonlarının tek gelir kaynağı reklamlar. Bu işi zevk için yapan ya da kara para aklayan patronları saymıyorum tabi. Ama sonuçta az öncede söylediğim gibi bir işletme var ve bu işletmenin yaşaması için reklama ihtiyacı var. Siz dinleseniz ya da dinlemeseniz bile o reklamlar alınmak ve yayınlanmak zorunda. Reklam veren son yıllar içerisinde radyo mecrasına çok fazla güvenmiyor olsa bile radyo reklamı hala etkisini sürdürmeye devam ediyor. Peki bu reklamlardan kurtulmanın bir yolu var mı? Radyo, televizyon, gazete, internet, açık hava vs. reklamlar her yerde…

Şimdi sizi canlı radyo yayınlar ve podcast’ler için bir engelleyici olan AdBlock Radio ile tanıştıracağım. Yaratıcısı Alexandre Storelli, şirketlerinin “reklam istemeyen radyo ve podcast sevenler için alternatif iş modelleri geliştirmesine” yardım etmeyi umduğunu söylüyor.

Storelli, “Reklamlar, savunmasız birçok ruhun zayıf yönlerini kullanıyor,” diyor. “Reklamlar sahtekârlıkla insanları özendirir, zamanlarını çalar ve onlara daha yüksek bir sosyal statü sözü verir. Onları engellemek birçokları için rahatlatıcı bir deneyim olacak. ” diye ekliyor. Aman patronlar duymasın:)

AdBlock Radio basit olarak Shazam mantığı ile çalışıyor ve reklamları algılıyor.
Storelli üç yılı aşkın süredir bu proje için çalışıyor. Henüz gelişme aşamasında olan projesinin gelişime açık olduğunu ve ilerleme kaydettiğini düşünüyor.

Bilinen reklam biçimlerini tespit etmek için konuşma tanıma, akustik parmak izi ve makine öğrenimi gibi teknikleri kullandığını söylüyor. Reklam veri tabanını ve ses özelliklerini bir algoritma tarafından taranabilecek bir dizi sayıya dönüştüren “akustik parmak izi” kullanır.
Storelli, bunun Shazam’ın şarkıları tanımlamak için kullandığı teknolojiyle aynı olduğunu söylüyor.

Reklamlardan Kurtulmak İçin AdBlock Radio Nasıl Çalışıyor?

Algoritmanın mükemmel olmadığını ve örneğin hip-hop müziğinin genellikle bir reklam olarak yanlış tanımlandığını belirtiyor. Ayrıca, bir podcast sunucusunun bir reklam okuduğu “yerel” reklamlarla ilgili bir sorun var (bu tür reklamlar giderek daha popüler hale geldi.)
Yapılan bu proje ile reklamların kalitesini ve içeriğini değiştirmeye çalışabiliriz ve belki de bu ekonomik düzenlemeyi yeniden düzenlemeye başlayabiliriz diyor.

Temel Hedef Farklı

Storelli’nin aslında temel hedefi farklı. Reklamlardan sıkılıp daha fazla müzik dinlemek değil.
”Storelli , bir Fransız enerji uzmanı olan Jean-Marc Jancovici’den alıntı yaparak , “İklim değişikliği, modern kitlesel tüketim yaşam tarzının bir sonucudur, bu sürece karşı kesin bir eylemde bulunmak istiyorum. Aksine reklamlar tarafından teşvik edilen malzeme tüketiminde sürekli artış olur. “
Reklam engellemenin bir iklim kıyametini engellemesi olası değil. Bununla birlikte, reklam engelleme, tüketiciliğe karşı savaşta iyi bir salvo görevi görebilir. Radyo ve podcast yayınları için çalışan ilk reklam filtresi olan Adblock Radio’yu işte buradan deneyebilirsiniz.
https://www.adblockradio.com/en/

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir