Rap Müzik Sevenler ‘Psikopat’ Mı Oluyor?

, , , Permalink

Rap müzik ülkemizde son yıllarda yükselişini sürdürmeye devam eden bir müzik türü. Türkçe olanından bahsediyorum. Bu tarz müzik seviyor musunuz? bilmiyorum ama Rap müzik tutkunları dünya üzerinde çok fazla. Dünyada en çok dinlenen müzik türü değil ama. Dünyanın en çok sevilen müzik türü hangisi derseniz buradan bakabilirsiniz. Pop müzik tüketim açısında fast food yiyeceklere benzetilse de Rap müzik çok daha farklı bir tüketim şekline koyulabilir. Kısaltılmış haliyle, Rythmic American Poetry ( Ritmik Amerikan Şiirleri ) olan Rap müzik, 1970’li yılların başlarında New York’un gettolarında doğdu. Amerika’da Harlem, Bronx gibi ezilen ve adeta insan muamelesi göremeyen siyahların yoğun olduğu yerlerde siyahi müzisyenler rapin temellerini attı. Jazz, R&B ( Rhytme and Blues ) ve Funk müziklerini karıştırarak, bir beat ( müzik altyapısı ) yapıp üstüne de ryming ( uyak ) yaparak doğaçlama olarak yeni bir müzik akımını başlattılar. Şimdi yeni bir tartışma konusu ortaya atıldı;

New York Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, rap müzik dinlemeyi seven insanların psikopatlığa daha fazla meyilli olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışmaya katılan 200 kişiye 260 farklı şarkı dinletildi ve psikopatlık derecelerini ölçmek için bazı testler uygulandı. Testten en yüksek puanı alan kişiler rap müzik dinlemeyi daha fazla severken en düşük skoru alan kişiler pop müzik dinlemekten daha fazla hoşlanıyorlardı.

Çalışmaya ait bulgular henüz kesin olarak yayınlanmadı. Araştırmacılar, daha doğru sonuçlara ulaşmak için daha büyük bir çalışma yürütmeyi planlıyorlar. Çalışmanın lideri Dr. Pascal Wallisch, medyanın psikopatları seri katil gibi gösterdiğini, fakat gerçek psikopatların sessiz ve hayatın her yerinde olabileceğini söyledi.

Webtekno.com‘da yer alan habere göre;

Dr. Wallisch, psikopat insanların çevreye zarar vermeden tespit edilmesini ve topluma kazandırılmasını amaçladıklarını, fakat bunun için kişilerin rızası olmadığında onları uzaktan gözlemleyerek psikopatlığa eğilimlerini ölçebilecekleri bir araca ihtiyacı olduklarını söyledi. Araştırmacılar, müzik grupları sayesinde olası bir psikopatlığı öngörebilmeyi umut ediyorlar.

Şimdi bu araştırmaya müziğin tutkunları nasıl bir cevap verecekler açıkçası merak ediyorum. Çünkü bu yıl belki hatırlarsınız; Harvard Üniversitesi tarihinde bir ilk yaşanmıştı ve bitirme tezi olarak rap albümü hazırlanmıştı.

 

 

 

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir