Robot Dj’i Gördünüz Mü?

, , Permalink

2017 Yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde her geçen gün bizi şaşırtan bir teknoloji karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yapay zeka, robot vs. Bu yıl özellikle yapay zeka ve robot konusu oldukça çok sık karşımıza çıktı. Ve ben yaptığım arkadaş sohbetlerinde acaba radyoya yapay zeka uygulanır mı? Tartışmasını çok yaptım. Kimileri yapay zekanın radyoda işe yaramayacağını insan olmadan radyonun olmayacağını savunurken, kimileri tamamıyla kullanılacağını söylerken bazıları da konudan çok uzak yapay zeka nedir? Diye sorgulamaya devam ediyor. Ben aslında kısmen katılıyorum ilerleyen yıllarda yapay zeka mutlaka radyo içerisinde olacak ve insan az olan radyolarla karşılaşacağız. Peki 2016 yılında konuştuk bu yıl konuştuk ve 2018 yılında da çok konuşacağız. Yapay zeka ile bu yıl yaşanan gelişmeleri hatırlatayım;

Birleşik Arap Emirlikleri, yapay zekadan sorumlu bakan atadı.

Will.i.am’in girişimi I.am+ 117 milyon dolar yatırımla yapay zeka destekli sesli asistan geliştirecek.

Yapay zeka 5 şarkılık metal müzik albümü yayınladı.

Instagram trollerle ve spam hesaplarla mücadele etmek için yapay zeka kullanıyor.

Apple yapay zeka ile çalışan arabaların patentini yayınladı.

Yapay zeka temelli yeni bir din kuruldu!

Harry Potter kitaplarını baştan sona okuyan Yapay Zeka, serinin devamını yazdı!

Japonya’da bir yapay zeka vatandaş oldu!

Bunlar benim hatırladıklarımdan sadece bir kaçı. Peki ilerleyen yıllarda bakalım radyo programcılığı yada dj’lik bitecek mi? Bunu hep beraber göreceğiz.

Çekya’da Dj robot geliştirildi ve benim içinde tartışmanın çıkış noktası oldu. Otomotiv sektöründe kullanılan ve bir insan kolunu andıran robot programcıların uğraşı sonucu tıpkı gerçek bir DJ gibi müzik çalarak gece kulübündeki müşterileri coşturuyor.
Prag’da bulunan Karlovy Lazne Gece Kulübü’nde sahne alan DJ robotun günlük programlanmasıysa bir saat sürüyor.

Adam Lipsansky, Gece Kulübü Müdürü: “Gerçek bir DJ’in bildiği her şeyi biliyor. Yapamadığı tek şey insanlarla iletişim kurmak.”

DJ robotu görenlerse şaşkınlığını gizleyemiyor:

“Robot çok iyi. Böyle bir şeyin mümkün olabileceğini tahmin bile edemezdim.”

“Robot hoşuma gitmedi çünkü insanların nasıl bir müzikle dans etmek istediğini hissedemiyor. Müziğin arka planında duygu yok. Gerçek bir insan, ortamın gidişatına göre hareket edebilir.”

Gece kulübünün müdürü Adam Lipsansky DJ robotun üç haftadır sahne aldığını ve bu uygulamanın Avrupa’da ve dünyada bir ilk olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Euronews

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir