UNESCO Dünya Radyo Günü’nü Kutlamaya Davet Ediyor

, , Permalink

13 Şubat 2017 Pazartesi günü kutlanacak olan UNESCO Radyo Günü’nün teması “Radyo Sensin!” olarak ilan edildi.

Radyo, günümüz de gezegenin nüfusunun %95’ine ulaşabilme yetisiyle, dünyanın en yaygın kullanılan kitle iletişim aracıdır. Eğitimin, toplumsal tartışmanın, düşünce özgürlüğünün taşıyıcısı ve aynı şekilde, doğal afet zamanlarında bilginin hayati kaynağı olarak, radyoyu kutlamak amacı ile UNESCO 2013 yılında, 13 Şubat’ı Dünya Radyo Günü ilan etmiştir. UNESCO dünyanın her
yerindeki yayımcıları Radyo Günü’nü kutlamaya davet ediyor.

Teknolojik olarak nispeten basit ve masrafsız olan radyo, merkezden uzak ve dışlanmış topluluklara ulaşabilmektedir. İnternet ve mobil uygulamalar, radyonun etki alanını ve potansiyelini daha da artırmıştır.

13 Şubat aynı zamanda 1946’da kurulan Birleşmiş Milletler Radyosu’nun yıl dönümünü işaret eder.

Dünya Radyo Günü’nün Jinglını buradan indirebilirsiniz;

13 ŞUBAT NEDEN DÜNYA RADYO GÜNÜ? tıklayın

2017 Dünya Radyo Günü’nün önemli mesajları;

1. Radyo hayatımızı şekillendirir – Radyo hala en dinamik, duyarlı ve dirençli medya araçlarından biridir. İfade özgürlüğünün ve gazetecilerin güvenliğinin teşvik edildiği durumlarda radyonun faaliyet gösterebilmesi harikuladedir.

2. Radyo bizleri bilgilendirir ve dönüştürür; bunu da bilgi paylaşma, eğlendirme ve dinleyici katılımını sağlama ile gerçekleştirir. Kaliteli editöryal çalışmalara öncülük eden dinleyici kulüpleri, kamu editörleri ve politikalarının olması, her sesin duyulmasını sağlamaktadır.

3. Radyo toplumların bir araya gelmesi için eşsiz şekilde konumlanmıştır ve değişim için olumlu diyaloğu teşvik etmektedir.

Sosyal medyanın ve dinleyicilerin farklı düşünce gruplarına bölünmesinin aynı düşünceye sahip “medya balonları” oluşturabileceği durumlarda dahi, radyo hepimizi bir araya getirmektedir.

4. Radyo Sensin! Radyo sahibi olmak asla yalnız değilsin demektir. Radyo her zaman yanınızda olacaktır.

İlerleyen dönemde konuya dair daha fazla bilgi paylaşılacaktır. Güncel gelişmeler ile ilgili olarak 2017 Dünya Radyo Gününün resmi sitesine kaydolabilirsiniz (www.worldradioday.org).

 

UNESCO TARAFINDAN İLAN EDİLEN VEYA BENİMSENEN DİĞER ÖZEL GÜNLER tıklayın

Kaynak:UNESCO

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir