Dijital Radyo Destekli İlk Telefon

, , , Permalink

Dijital radyo teknolojini merakla beklemeye devam ederken kafamda en çok merak ettiğim sorunun cevabı bugün geldi. Öncelikle DAB+ için henüz bir tarih verilmezken (Ülkemiz için konuşuyorum) daha önce yapılan açıklamalarda Avrupa’da birçok ülkenin bu teknolojiye geçeceği haberlerine rastlamıştık. Mesela Norveç 2017 yılında artık tamamen DAB+ teknolojisini kullanıyor olacak ve FM tarih olacak!

Umarım en kısa zamanda artık DAB+ ile tanışma şansımız olur. Çalışmalar hala devam ediyor…

Gelelim asıl konumuza şimdi DAB+ teknolojisini kullanabilmemiz için yeni bir radyo cihazı almamız gerektiği konusunda yazı yazmıştım. Araba, ev, vs. Ama yolda yürürken nasıl dinleyebiliriz diye merak ediyordum. Lg bu soruya cevap verdi:) Çünkü eve bir cihaz almak yerine cep telefonu kullanmak daha mantıklı geliyor. Almanya’da teknoloji marketlerini gezerken DAB+ radyolara bakarken 40 – 350 Euro arası bir fiyat aralığı ile karşılaştım.

dab1516

Ama şimdi bu işi daha az maliyetle çözebilir ve bir taş ile birden fazla kuş vurabiliriz. Güney Koreli akıllı telefon üreticisi LG’nin yeni telefonu Stylus 2 satışa çıkıyor. Yeni nesil dijital radyo yayınlarını destekleyen cihaz, bu alanda bir ilke imza attı.

Yeni cihazında DAB+ (Digital Audio Brodcasting) desteği sunan şirket, yeni nesil dijital radyo yayınlarını destekleyen ilk akıllı telefonu da üretmiş oldu. Dünya çapında 40 ülkede kullanılan ve 500 milyon kişiye ulaşan yeni dijital radyo standardı, daha önce herhangi bir mobil cihaz tarafından desteklenmemişti.

DAB+  dijital radyo standardı nedir? Tıklayın

Umarım radyoya inanan teknoloji şirketleri artmaya devam eder…

 

 

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir