Yeni RTÜK Yasası İnternet Radyoculuğunu Nasıl Etkiler?

, , , , Permalink

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu uzun zamandır beklenen internet yayınlarını yakından ilgilendiren  “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik Taslağı” ‘nı yayınladı.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” başlığını taşıyan taslak, RTÜK’ün geçen hafta  yaptığı toplantıda oy çokluğuyla kabul edilmişti.

İkisi geçici toplam 26 maddeden oluşan yönetmelik, Mart ayında yapılan yasal değişikliklerin uygulama çerçevesini belirliyor ve internet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşları ile isteğe bağlı (on demand) olarak tanımlanan izleyicinin istediği içeriği istediği zaman izleyebildiği platformlarla ilgili düzenlemeleri içeriyor.

Ancak, yönetmeliğin RTÜK’ün web sitesine konulan taslağında, toplantıda kabul edilen versiyona göre bazı değişiklikler yapıldığı göze çarpıyor.

Sanırım bir takım itirazlar olmuş…

Mesela medya hizmet sağlayıcı kuruluşların ve internet yayın platfom işletmecilerinin yükümlülükleri arasında yer alan “abonelerine ilişkin istenilen her türlü bilgi ve belgeyi vermesi” bölümü çıkarılmış.

RTÜK’ün internet sitesine konulan taslakta bu ifade “varsa koşullu erişim sağladığı kullanıcı sayısına ilişkin Üst Kurul tarafından istenilen her türlü bilgi ve belge” olarak değiştirilmiş.

Artık sadece abone bilgileri değil abone sayılarını vermek yeterli olacak!

Taslakta yapılan bir diğer değişiklik ise ve bana göre en önemli olanı lisans ücretlerinde indirime gidilmesi oldu. Yeni düzenlemeyle internet üzerinden radyo yayını için belirlenen lisans ücreti 25 bin TL’den, 10 bin TL’ye ve isteğe bağlı yayın için lisans ücreti de 200 bin TL’den 100 bin TL’ye indirilirken, internetten televizyon yayını lisans ücreti ise değiştirilmeyerek, 100 bin TL olarak bırakıldı.Bu çok isabetli bir karar olmuş ama bence yeterli değil. Bir internet radyosunun lisans ücreti yıllık 25 bin TL kabul edilemez bir rakam olurdu. Gerçi 10 binTL bile çok gözüküyor. Daha bunun telif bedelleri ve diğer giderleri olacak, bir internet radyosunun bu paraları kazanması imkansız gözüküyor. Bu dijital radyoculuğun ilerleyen günlerde bir takım sıkıntılar içine gireceğini gösteriyor. Tabi herkes kuralına uygun yasal bir şekilde dövüşürse. Ama artık yapmak zorunda:)

Son dönem içerisinde radyo platformlarını yakından takip ediyorum, web radyolar içeriklerini azalttılar nedeni bu yasa olabilir mi? Mesela Kral Dijital içinde 3 web radyosu kalmış! Power App’te radyo içeriklerini azaltmış! Daha az radyo var. Diğerlerinde Karnaval, Radyonom, Radyo Grup, Radyoland, Numberone vs. bir sorun gözükmüyor. Muhtemelen henüz bilgileri yok. Yada yasayı beklediler. Ama yakında onlarda radyo içeriklerini azaltacaktır. Çünkü bu paralar çok fazla…

Bir diğer ayrıntı radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınları kendilerine ait bir internet adresi ve mobil uygulama üzerinden izleyicilere sunan kuruluşların da web ortamından yayın iletim yetkisi alması şartı getiriliyor.
Artık lisanslı ve denetimli internet yayınları karşımızda olacak.

AB’de yeni düzenlemelere gitti

AB, son dönemde yaptığı bir dizi düzenlemeyle isteğe bağlı yayın ve video sosyal medya platformlarının tabi olduğu uygulamalarda değişikliğe gitti.

Üzerinde uzlaşmaya varılan ve önümüzdeki aylarda yasalaşması beklenen yeni düzenlemeler kapsamında, Netflix ve Amazon Prime gibi isteğe bağlı yayın hizmeti sunan platformların içeriklerinin en az yüzde 30’unun yerel içeriklerden oluşması şartı getiriliyor. Ayrıca gündüz vakti izlenebilen içeriklerde reklam sınırlaması ve çocuk programlarına dair bazı yeni düzenlemelerin de getirilmesi öngörülüyor.
İşin bu boyutu ile ilgili bir takım eleştiriler var. Yani içerik denetlenirken Netflix gibi platformların yasaklanabileceği kaygıları… Bunu zaman gösterecek… Dediğim gibi ben işin radyo tarafına bakıyorum.

Şimdi karasal yayın yapan ve lisansı olan radyo istasyonları ayrıca internet üzerinden yaptıkları yayınlar için lisans bedeli ödemeyecekler. Ama içeriği aynı sunmaları ve eş zamanlı yayın yapmaları şart. Ama farklı içerikte bir radyo istasyonu açarlarsa, bu durumda yeni lisanslar almak zorundalar.

Yasanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir