13 Şubat Neden Dünya Radyo Günü?

, Permalink

Radyo, günümüzde dünya nüfusunun %95’ine ulaşabilme kabiliyetiyle, dünyanın en yaygın kullanılan kitle iletişim aracıdır. Eğitimin, toplumsal tartışmanın, düşünce özgürlüğünün taşıyıcısı ve aynı şekilde, doğal afet zamanlarının, bilginin hayati kaynağı olarak, radyoyu kutlamak amacı ile UNESCO, 13 Şubat’ı Dünya Radyo Günü ilan etmiştir.
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, dünyadaki evlerin %75’i radyo sahibidir.

Ayrıca, haberlerle ulaşmak ve iletişim kurmak için geniş bant bağlantı kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Neden 13 Şubat?

UNESCO Neden 13 Şubat tarihini seçmiştir. Aslında çok basit bir cevabı var. 13 Şubat 1946 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Radyosu’nun yıldönümünüdür. Dünyanın her yerinde hem yerel hemde ulusal çapta radyo istasyonlarının etkinlikler düzenlediği bu özel günde bu yılın ana konusu ‘Olanüstü Hal ve Felaket Durumlarında Radyo’

Ankara’da bugün bu konuyla ilgili RATEM tarafından bir konferans düzenleniyor!

Program ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

1946 yılında Birleşmiş Milletler Radyosu’nun kurulduğu gün olan 13 Şubat Dünya Radyo Günü 67. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda görüşülerek, 2013 yılından itibaren bir “Birleşmiş Milletler Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir.

UNESCO Neyi Amaçlıyor?

UNESCO, halkın radyo süreçlerine ilişkin farkındalığının arttırılması, özellikle de genç kadın ve erkeklerin radyo endüstrisine dahil olmalarını sağlamak üzere gençlerin ürettiği radyo programları, prodüksiyonunda gençlerin bulunduğu radyo programları ve hedef kitlesi gençler olan radyo programlarına ilişkin etkinlikler düzenlenmesini teşvik etmektedir.

Bu yıl sosyal medya üzerinden #RadioSavesLives etiketiyle etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Bir deprem anında, bir savaş durumunda, sel, fırtına vs. gibi doğal afetlerle karşılaştığımız ve elektriksiz kaldığımız durumlarda ne kadar önemli bir mecra olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok.

Yararlandığım Kaynaklar;

http://ildek.org/2016/02/01/13-subat-radyo-gununun-bu-yilki-temasi-goc-gocmenlik-ve-cocuklar/

http://www.ratem.org/web/h226.html

http://www.diamundialradio.org/node/16

http://ilef.ankara.edu.tr/13-subat-dunya-radyo-gunu/

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir