Alman Radyosu’nun Etkili Radyo Mesajı

Alman Yol Güvenlik (dvr.de) konseyi geçtigimiz günlerde çok yaratıcı bir reklam çalışmasına imza attı. Bu bir radyo reklamı olunca da hemen ilgimi çekiverdi. Kampanyanın amacı araba kullanırken cep telefonu kullanmamamız gerektiği konusunda. Almanya’daki kazaların %10’u araç kullanırken aynı anda cep telefonu ile yapılan konuşmalar yüzünden gerçekleşiyor.

Araç sürerken cep telefonu ile konuşma halinde kaza olasılığı dört kat artıyor. Sürücünün refleks süresi %18 azalıyor ve bu da duruş mesafesini uzatıyor. Direksiyonu tek elle kullanmak kontrolü %25 zayıflatıyor. Araç kiti veya kulaklık kullanılsa dahi dikkat dağılımı kazaya neden oluyor. İngiltere’de Transport Research Laboratory tarafından gerçekleştirilen deneylerde saatte 60 km ile giden bir aracın sürücüsünün ani durması gerektiğinde fren yapma mesafesinin

 

• Normal durumda 31 metre
• Alkollü ise 35 metre
• Kulaklıklı cep telefonu ile konuşuyorsa 39 metre
• Telefonu elinde tutarak konuşuyorsa 45 metre olduğu saptanmış.

 

Bu önemli bilgilerden sonra geçelim radyo reklamına Almanya’da da araba kullanırken cep telefonu kullanmak yasak. Ve yine Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da birçok sürücü bu yasağı sallamıyor. Alman Yol Güvenlik konseyi de buna dikkat çekmek için radyo istasyonlarına bir spot yollamış. Arabanızı kullanırken bir istek programı ve yayına bir dinleyici katılmış sohbet ediyor dinleyici araba kullanıyor aynı zamanda bu sırada birden programa bağlanan kişi kaza yapıyor ve büyük bir şok oluyor dinleyenler için daha sonra bunun bir reklam olduğu anlaşılıyor ama yinede bu korku insanların bu konuda bilinçlenmesi konusunda yetiyor sanırım.

radyo_4_2

Almanya’da araba sürerken cep telefonu ile konuşulmaması için yapılan bilinçlendirme kampanyası videosu için buraya tıklayın yada videoyu izleyin.


Yararlandığım Kaynaklar;

turktrafik.org
adweek.com
dvr.de

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir