Apple Neden Beats’i Satın Alıyor ?

, , , , Permalink

Teknoloji dünyasında geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan ve tartışılan haberlerinden biri Apple’ın bir süredir görüşme sürecinde olduğu ve önümüzdeki günlerde Beats’i satın almak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı. Financial Times’ta yayınlanan habere göre Apple’ın Beats ile anlaşmaya vardığını bu hafta açıklaması beklenirken, Beats’i 3.2 milyar dolara satın alacağı iddia edildi. Tabi bu bir iddia ama genelde dedikodular doğru çıkar tezinden Apple’ın neden böyle bir girişim içerisinde olduğu hemen sosyal medyada tartışılmaya başladı. Beats’in hoparlör ve kulaklıkları bir süredir Apple mağazalarında satışa sunulmuştu biliyorsunuz. Ayrıca Beats Apple’ın uygulama içi satın alma özelliğini kullanmaya başlamış ve Apple’ın da bu gelirden payını almasını sağlamıştı. Bu hafta ilan edileceğini düşündüğüm anlaşma ile Apple şimdiye kadarki en büyük şirket alımını gerçekleştirmiş olacak.

Beats müzik yapımcısı Jimmy ıovine ve hip-hop yıldızı Dr Dre tarafından kurulmuştu.

Yakın zamana kadar kulaklıkları ile biliniyordu. Bu yılın başlarında abonelik tabanlı bir müzik akış hizmeti başlattılar. Apple’ın da dünyanın en büyük müzik indirme hizmeti olan kendi iTunes birimi var. Aynı zamanda geçen yıl iTunes Radioyu başlattı. şimdi akıllarda şu soru var. Apple kendisine rakip gördüğü için mi Beats’i satın alıyor. Beats bir teknoloji şirketi değil bir kulaklık markası Ama tam bir pazarlama harikası diyebiliriz. Kendi sınıfında üst segment kulaklıklarda pazarda lider durumda. iTunes’un dijital müzikte pazar liderliği devam ederken biraz popülerliği azaldı gibi gözüküyor ve algı Samsung’un daha iyi işler çıkarttığı yönünde değişiyor sanki bu açıdan bakıldığında gerek tasarımı gerekse popülerliği açısından Beats Apple için bir taze kan olabilir mi? Apple gerçekten dijital müzik pazarında Beats’i kendisine rakip görmüş olabilir mi?

Zaten Apple yöneticileri de bunu söylüyor markanın bir yenilemeye ihtiyacı var.

120514_apple_2

Dijital müzik açısından baktığımızda abonelik hizmetleri gelirleri ıFPı, küresel müzik endüstrisi birliği tarafından yayınlanan son rapora göre, 2013 yılında 1,1 milyar dolara ulaştı ve yüzde 50 artış gösterdi, müzik endüstrisi için büyük büyüme alanı var. Apple bunun peşinde mi, dijital müzik satışlarının %60’nı elinde bulunduran lider daha fazla pay mı istiyor? Ya da Spotify gibi hızlı büyüyen rakipleri ile rekabet etmek için mi? Pandora gibi servislerle baş etmek için iTunes radyoyu kurdular ama beklenen gelmedi. Beats dediğim gibi bir pazarlama mucizesi!Apple bana göre çok akıllı bir strateji gerçekleştiriyor. Yüksek fiyatlı kulaklıklar içerisinde Pazar payı %64 olan bir markayı almak gerçekten akıllıca. Peki neden Beats’e ihtiyaç var? Belki genç müzik severlere ulaşmak için. Belki de gelir kaynaklarını çeşitlendirerek artırmak için. Beats’in sürekli gelişen ses sitemini seviyor olabilir. Belki de Dr Dre ile tanışmak için ? Neden ne şuan kestirmek zor ama çok mantıklı bir birleşmeye tanık olacağız.

Yaralandığım Bazı Kaynaklar;

bbc.co.uk/turkce

cnbc.com

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir