Araba ve Ev İçin Dijital Radyo Ne Zaman Almalıyız?

Bu ay içerisinde yazılı ve görsel basında Dijital radyo teknolojisine geçeceğimiz konusunda bir çok habere rastladık ve 2016 sonuna kadar Dijital teknolojiye geçileceği ve artık arabalarımızda Dijital radyo yayınlarını alabilmemiz için radyo cihazlarını bu teknolojiye hazır hale getirmemiz gerektiği konusunda bir öneride bulunuldu. RTÜK bu sorulardan bunalmış olacak ki bir açıklama yapma gereği duydu. Buna göre henüz komisyon Dijital radyo teknolojisine ne zaman geçeceğimiz konusunda bir tarih belirtmiyor. O yüzden şuanda arabalarda ki radyolara dokunmaya gerek yok karasal yayın devem edecek.

İşte Açıklama;

Sayısal ve Karasal Radyo Yayıncılığı teknolojisinin belirlenmesine ilişkin duyuru
Ülkemizde ki FM radyo yayıncılığının mevcut durumunun incelenmesi ve FM radyo yayıncılığının dünyadaki mevcut kullanımı ile gelecekteki kullanımına ilişkin ülke kararlarının incelenmesi, sayısal karasal radyo yayıncılığında dünyada kullanılan yayın teknolojilerinin incelenmesi, ülkemizde sayısal radyo yayıncılığında tercih edilecek teknolojinin belirlenmesi ve sayısal radyo yayıncılığına geçişte izlenecek yolun belirlenmesi hususlarında bir komisyon kurulmuş ve söz konusu komisyon FM radyo yayıncılığının mevcut ve gelecekte kullanımı ile sayısal karasal radyo yayıncılığı hususlarında çalışmasını tamamlamak üzeredir.
Bu nedenle, sayısal karasal radyo yayıncılığı konusuyla ilgili henüz Üst Kurulumuz tarafından herhangi bir teknoloji benimsenmemiştir. Ayrıca, ülkemizde sayısal karasal radyo yayıncılığının başlatılması tarihi ve analog FM radyo yayınlarının kapatılması tarihi de belirlenmemiştir. Bu konu ve dünyadaki en yaygın sayısal karasal radyo teknolojileri olan DAB+, DRM+ ve HD Radio vs. hakkındaki komisyon raporunun Üst Kurul’da değerlendirilmesinden sonra Üst Kurul Kararı kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bununla birlikte, vatandaşların araba radyolarını şu an için değiştirmelerine gerek yoktur.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Dijital Radyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

2 Comments
 • süleyman ulupınar.
  Aralık 7, 2016

  Dijital yayın hakkında 4 yıldır konuşuluyor,her halde 2023 de yayınlanacak.

  • Aykut Balcı
   Aralık 7, 2016

   Teşekkürler yorum için. Bence de bir çok ülke bunun alt yapısını çoktan yapmışken bu teknolojinin gelmesini kim istemez? Her radyonun aynı kalitede yayın yapabilecek olmasını kim istemez? Web radyolarını arabada, evde ve her yerde 50 $’lık bir radyo ile kotan gitmeden dinleyebilecek olmanı kim istemez? 2023 bile zor gibi:)

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir