Başarılı Liderler Hangi Sözleri Kullanmaz

Liderlik son yıllar içerisinde çok sık duyduğumuz bir kelime. Üzerine sayısız kitaplar yazıldı çizildi ve çizilmeye devam ediyor. Google’a şöyle bir yazın karşınıza neler neler çıkıyor.
Liderlik gelişimi, liderlik koçluğu, bütünsel liderlik, liderlik zirvesi, liderlik akademisi, liderlik kampı, liderlik okulu, [9 Taksit ile lider olunabiliyor] :), liderlik teknikleri, liderlik ruhu, liderlik forumu, yönetici ve lider arasındaki farklar vs. uzayıp giden birçok cümle kelime karşınıza çıkabilir.

Farklı motivasyon araçları bulma konusunda sürekli yaptığım araştırmalarda ve okuduğum kitaplarda hep liderlik karşıma çıkan kavramlardan biri. Liderlik konusunda Prof. Dr. İsmet Barutçugil’in ‘Liderlik’ kitabını önerebilirim bu konuda gayet doyurucu.
Geçtiğimiz gün internet üzerinde gezerken rastladığım ve ilgimi çeken sizin de çekeceğinizi düşündüğüm bir paylaşımda bulunmak istedim.

Kelimelerin Gücü

Kelimelerin gücü çok önemlidir. Yanlış kullandığınız kelimeler yüzünden birçok kapı yüzünüze kapanabilir. İş, siyaset ya da normal hayatta olsun doğru kullandığınız kelimeler size birçok kapı açabilir.
Başarılı bir lider aşağıdaki listede yer alan kelimeleri kullanmazsa başkalarına büyük yarar sağlar kapıların yüzüne kapanmasını engeller ve birçok fırsat ile karşılaşabilir.

Benim Hatam Değil

İyi liderler her zaman sorumluluk alırlar ve suçu hiçbir zaman astlarına atmayı hayal dahi etmezler. Sorumluluk alırsanız her zaman takımınızın güven ve sadakatini kazanırsınız.

Patron Benim

Sorumlunun kimde olduğunu bir lider olarak hatırlatmak zorunda kalıyorsanız o zaman en büyük zayıflığı gösteriyorsunuz demektir.
Kibir yerine güvenli bir tutum sergilemek en önemlisi. İnsanlar doğal olarak güven tercih ederler, güven hoş görüye kibir küçümsemeye davet ediyor.

Ben Kendim Yapacağım

Bu takımda güven eksikliğine neden olur ve hiç kimsenin sizin kadar iyi yapamayacağı mesajını verir. Eğer takımınız standartların altında bir performans sergiliyorsa sorunu bulup onlara yardım etmek yol göstermek daha iyi olur. İlk başlarda süper sonuçlar beklememeli. Biraz zaman verilmeli ve sonuçlara göre onlara geri bildirimde bulunmak gelişmeleri için en iyisi olacaktır.

Onu Biliyorum

Eğer takımınızın öneri ve fikirlerini sürekli geri çeviriyorsanız daha az katkıda bulundukları hissine kapılabilirler. Hatta merak edebilirler neden gerekmiyor bu fikirler. Başkalarının fikir ve düşüncelerine değer vermek onlara değer vermek anlamına gelir. Bu karşınızdakini iyi hissettirir. Ve moral gücünü arttırır ayrıca ekibi güçlendirir.

Başarısızlık bir seçenek değil

İnsanlar baskı altında iyi performanslar sergileyemez ve yaratıcı olamaz. Hata yapma korkusu ile çalışmak diken üstünde oturmak gibi bir şey. Yaratıcılığı ve yenilik anlayışını köreltir. İyi bir lider başarısızlığı da anlayışla karşılamalı.

Burada yaptığımız bu yol değil

Zamanla büyüme sürekli başarının tek yoludur. Bu yaratıcılık , yenilik ve değişim gerektirir. Büyük liderler , daha iyi bir yarar sağlamak her zaman var olmalı. Her zaman aynı yolu denemek eskimenin bir yoludur.

Asla Kitap Okumam

Araştırmalar gösteriyor ki kitap okuyan insanlar okumayanlara göre daha başarılı. İş dünyasında başarılı olanlar sadece iş ile ilgili kitaplar okumalı yanılgısı hakim olsa da çoğu zaman durum böyle değildir.

Ara Vermemeliyiz

İyi tatiller iyi molalar daha iyi iş çıkarmak için idealdir. En verimli olduğu dönemde bile tatile çıkmamak gerektiği yanılgısına düşmek tam bir tehlike olabilir. Her başarılı lider ofis çalışmalarını ve dinlenme zamanını dengelemek zorundadır.

Yasa Dışı Değilse Yapın

Etkili liderler asla etik dışı işlere teşvik etmezler. Bu yöntemler sonucunda şirketi ve çalışanı tehlikeye sokacak durumlar ile karşılaşılabilir. Başarılı liderler takımları için güçlü karakterde bir rol model uygulamaları lazım. Kimse mükemmellik beklemiyor, işlerini kaybetmemek adına yasa dışı yollara bulaşmaya kalkanlar sizden korkmalı ve danışmalıdır.

Etkili bir liderlik etkili yönetici olmak, birinin dediği gibi; Titanik’de güvertede ki sandalyeleri güçlendirmeye benzer.

Covey

 Yaralandığım Kaynaklar;

Stephen R. Covey – 8’inci Alışkanlık

http://www.skipprichard.com/phrases-successful-leaders-never-use-2/

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir