Biz Kendimize Dj Demiyoruz Diyen Radyo Yayıncıları

, , Permalink

Herkese merhaba! Güzel haberler paylaşmayı çok seviyorum! Özellikle radyo ile ilgili olanları… Yine radyo ile ilgili güzel bir haber yakaladım ve hemen sizin için araştırdım. Dj, sunucu, radyo programcısı onlar kendilerine dj denmesinden hoşlanmıyor…Haberi ilk olarak DW Türkçe Twitter hesabında gördüm, yazının hemen başında onlara teşekkürü bir borç bilirim.

Şimdi sizlere çok güzel bir radyo istasyonundan bahsedeceğim. İsmi Angel Radio. İngiltere’den yayın yapan ve 60’lı yılların müziklerini 24 saat dinleyicisi ile buluşturan bir radyo istasyonu. 60’lar dediysem 40’lı 50’li yılların müziklerinide dinleyebiliyorsunuz. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Ama değil! Angel Radio’nun büyük bir kısmı yaşlı insanlardan olmak üzere, 80’den fazla gönüllüden oluşuyor. Emekliler tarafından işletilen farklı bir topluluk, farklı bir radyo istasyonu diyebiliriz. ‘Yani kısacası Yaşlı insanlardan, yaşlı insanlar için kurulmuş bir radyo Angel Radio.’

Küçük bir İngiliz kasabasında Güney Havant’ta eski bir antika dükkanının arka odasından yayınlarını gerçekleştiriyor. Angel Radio ilk topluluk radyolarından biri ve 2002 yılından bu yana 24 saat kesintisiz yayın yapıyor. 1900 ve 1963 yılları arasındaki müzik, mizah ve anılara eğlenceli bir yakşalım sergileyen içeriklere yer veriyor. Ayrıca dinleyicilerine sağlık, diyet, emekli maaşları, finans ve yerel hizmetler konularında güncel bilgiler veriyor.

Ayrıca ruhsal açıdan dinleyicileri ile bir bağ kurup dans ve egzersiz gibi fiziksel sağlığa yönelik terapilerde yapıyor. Angel Radio yaşlılığın olumlu yönlerini öne çıkaran yayınlar yapıyor. Eee hepimiz bir gün yaşlanacağız…

Bulunduğu bölgede FM, DAB ve www.angelradio.co.uk üzerinden çevrimiçi olarak dinlenebiliyor.

Radyoyu dinledim gerçekten size bir nostalji yaşatıyor. Bu radyoda Cd ve Mp3 çalmıyorlar, plak çızırtısını sonuna kadar hissedebilirsiniz. Ayrıca geçmişten haberler sanki günümüzde olmuş gibi veriliyor. Mesela bazı günler farklı şeyler deneyip muz hakkında yapılmış şarkıları çalıyorlar. Bu arada dünün haberlerini bugün yaşanıyor gibi vermek çok iyi fikir:)

Bizler kendimize Dj demiyoruz. Biz radyo sunucusuyuz!

Angel Radio moderatörü; ‘Bizler kendimize dj demiyoruz.Bizler radyo sunucusuyuz’ diyor.

Hayat asıl 66’sından sonra başlar.

Dj’ler şarkıların üstüne konuşan insanlar bizler böyle bir şey yapmıyoruz.Eğer insanlar istekte bulunuyorsa bunu sonuna kadar dinleyebilmeli. Radyonun baş sunucularından biri olan Milred French 18 yıldır bu radyoda şarkı çalıyor.French radyo ile ilgili bir anısını şöyle anlatıyor; bir keresinde yangın çıktı ve yayına ara verdik ve o arada bizden biri bir dinleyicimize rastlamış. Dinleyici, ‘Yaşam desteğimin kesilmesinin ne demek olduğunu çok iyi anladım’ demiş. Yayınımız onlar için bu kadar önemli diyor. İşte bu yüzden burada oturup bu işi yapıyoruz.

Radyonun kurucusu Tony Smith 1999 yılından diğer radyolar istek şarkılarını çalmayınca Angel Radio’yu kurmuş. İlk keşfettiğim şey yalnız insanların bizi arayıp şarkı istemesi oldu diyor. Ama aslında sadece konuşmak istiyorlardı.

Radyoyu dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir