Digital Radyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

3 , , , , Permalink

Digital Radyo Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fm ve Am radyoyu unutun! Digital radyo (+DAB) geleceğin teknolojisi. Parazitsiz yayın özellikleri, duraklatma, ileri sarma ve bilgi izleme özellikleri bu teknolojide.

Dünya üzerinde digital radyo teknolojisi ilerlemeye devam ederken maalesef ülkemizde bu konuda henüz bir adım atılmış değil bu yazı belki digital radyo teknolojisi hakkında size yol gösterici olabilir. Gelecekte nasıl bir radyo olacak, bu radyonun bize faydaları neler olacak, bunları öğrenme şansınız var.

radyo_5_2

Digital Radyo Nedir? AM ve FM radyodan daha iyi özellikleri mi var?
Digital radyo basit anlamda yüksek çözünürlüklü radyo denilebilir. Digital ses yayını (+DAB) analog ses, digital sinyale dönüştürülür ve atanmış olan AM yada FM frekans ses aralığından iletilir. AM ve FM frekanslarından Cd kalitesinde yayın dinlemek mümkündür. Bu teknoloji ilk defa Ingiltere’de 1995 yılında konumlandırıldı. Ve Avrupa’da yaygın hale geldi. Yani 1970 yılında AM’e karşı FM Avusturalya’da tanıtıldığında çok büyük bir adımdı. Digital radyoda Am ve Fm’e karşı çok büyük bir adım. En büyük özelliği CD kalitesinde çıkış sağlaması. AM / FM radyo kalitesi duvarlar, binalar, tepeler ve diğer yapılardan sıçrayan sinyallerinden kaynaklanan parazit ile muzdarip iken, dijital radyo alıcıları yerleşik yayınlar sağlar ve her zaman temiz bir yayın gönderir ve filtre teknolojisi ile parazit ve olumsuz sinyal olursa yok olmasını sağlar. Yanı sıra, dijital radyolar da ayarlama yapmak genellikle kolaydır. Bir istasyon için en güçlü frekansı bulmak için bir kadran işe yaramaz, dinleyiciler dijital radyoyu otomatik olarak uygun bir frekans üzerinde kilitleme, yada bir menüden adıyla bir istasyonu seçin düğmesine basarak bulabilirler. Kolayca üstünden geçersek dijital radyo aslında oldukça basittir. Radyo istasyonu analog sinyali oluşturuyor aynı zamanda bir dijital sinyal oluşturuyor. Dijital sinyal sıkıştırılır ve daha sonra analog sinyal ile birlikte yayınlanır. Bu bir antenden aynı zamanda iletilir. Yayın sinyalleri daha sonra arabanızda veya evinizde, çeşitli analog ve HD tuner tarafından yakalanır. Dijital sinyalin aralığı analog sinyal aralığı kadar büyük değildir. Yüksek def alıcıları hakkında güzel bir şey binaların kapalı alanlarında yansıtan dalgaların girişim ile sinyallere filtre olabilir. Bu size FM istasyonları ve AM istasyonları için CD kalitesini verir. Birçok radyo istasyonu, dijital radyo üzerinden hareket ediyor olsa da, onların analog yayınları devam edecek, eski radyolar hakkında endişelenmenize gerek yok

radyo_5_3

Digital Radyo Başka Ne Yapar?

Digital radyo sadece ses iletmez. Bununla birlikte çalan şarkının adı, istasyonun adı, konumu, sanatçı bilgileri, telefon numaraları ve çok daha fazlası size ulaşır. Ayrıca bazı kanallar Digital Tv de olduğu gibi duraklat, geri sar, kaydet ve yeniden başlat özellikleri de bulunabilir.

Digital Radyoyu Dinleyebilmek Için Yeni Bir Cihaz Almalımıyım?
Evet. Bir set-üstü kutu ilavesi ile eski analog TV görülebilir dijital televizyonun aksine, dijital yayınları dinleyebilmek için yepyeni bir radyo gerekir. Bir dijital radyo normal bir FM’den farklıdır yoksa o DAB + yayınları ayarlamak için yeni radyonun içinde bir çip vardır.

Analog Radyo Yayını Tamamen Kalkacak Mı?
Dünyadaki gelişmeleri takip ettiğimizde kalkması öngörülüyor. Ama bizim ülkemizde bu olur mu bilinmez. Ilk önce digital siteme geçmek lazım tabi sonrası kademeli olarak kalkabilir.

Nerede dijital radyo dinleyebilirsiniz?
Eğer Avusturalya’da olsaydınız demir yolu tünellerinde dahil kesintisiz digital radyo dinleme şansınız olabilirdi. şuanda Türkiye’de test aşamasında.

Türkiye’de Ne Zaman Digital Yayın Başlayacak?
Ilk etapta devletin gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Yasal düzenlemelerin ardından test aşaması biter bitmez yayına geçilebilir en erken 2015 gibi gözüküyor.

Digital’de Ne Tarz Yayınlar Mevcut?
Dünya üzerine baktığımızda analog yayın yapan radyoların tümü digital yayında. Ayrıca özel radyolar 80’ler, 90’lar,Latin, Rock, Spor radyoları, Hit Müzik radyoları mevcut yada kendi içeriğinizi üretebilirsiniz sadece Pitbull çalan bir radyo mesela…

radyo_5_4

Arabada Digital Radyo Dinleyebilir miyim?
Evet. Ama ülkemizde şu anda hayır. Digital radyonun yayında olduğu ülkelerde bir çok araba markası digital radyoyu kullanıyor. Toyota Camry , BMW 5-Series ve 7-Series , Audi A6 , A7 ve A8 bu araçlarda mevcut.

3 Comments
 • DAB
  Şubat 25, 2016

  Bir kaç adet oto teyp için marka ve model söyleyebilir misiniz veya link verir misiniz mail de atabilir siniz teşekkürler

  • DAB yok ki!
   Mart 1, 2016

   Daha teknoloji uygulanmaya başlamadı ki, dolayısı ile cihazlar da satışa başlamadı. 2016 da inşallah.

 • necati
  Nisan 17, 2016

  dab için clarion cz703e modeli var ama ayrı bi aparat olrak satılan DAB302E bu ürünü almanız gerekiyor

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir