Dünyanın İlk Telefon Kütüphanesi Yenilendi

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) ve Türk Telekom, Türkiye’nin ilk telefon kütüphanesini hayata geçirdi. Telefon Kütüphanesi Projesi ile yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli Türk Telekom müşterilerine ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak sunuluyor.
Bu yıl Dünya Engelliler Günü’nde Telefon Kütüphanesi’nin hem teknolojisi hem de içeriği yeniledi. Yeni uygulamaları, kullanıcı dostu sesli menüsü ve zenginleştirilmiş içerik ve fonksiyonları ile daha da güçlendi. Sesli kitap sayısı da tasavvuftan, sanat tarihine, tiyatrodan biyografiye kadar 50’den fazla kategoride yaklaşık 1.000’e ulaştı. Telefon Kütüphanesi’nin yeni içerik ve teknolojisi, etkileyici yeni reklam filmi ile bu yılın Dünya Engelliler Günü’nde kullanıcıların hizmetine sunuldu.
Reklamlarına çok sık rastlıyoruz. Etkili güzel bir reklam olmuş.

Nasıl ulaşılır?

Görme engelli Türk Telekom müşterileri GETEM‘e engelli olduklarını belgeledikleri rapor veya özürlü kimlik fotokopilerini yollayarak üye olduktan sonra aldıkları şifreleri ile sesli kitaplara ücretsiz olarak erişebiliyor. Sadece ev telefonları üzerinden faydalanılabilecek olan Telefon Kütüphanesi Projesi’nin kullanıcıları; dilediği kitabı seçme, bir sonraki aramada kaldığı yerden devam etme veya bölümler arasında ileri geri gidebilme gibi seçeneklere sahip.
Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren GETEM‘e www.getem.boun.edu.tr adresinden üye olan görme engelliler binlerce sesli kitabı internet üzerinden tamamen ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar. Bilgisayar ve interneti kullanma olanağı bulunmayan görme engelliler ise Telefon Kütüphanesi Projesi ile sesli kitapları dinleyebilecekler.
Türk Telekom, iletişim olanaklarıyla tüm toplumun hayata katılması için eşit koşullara sahip olması prensibi ile çalışır. Türk Telekom bu prensipten hareketle ve iletişim teknolojilerinin yardımıyla engelli müşterilerinin de hayatını kolaylaştırmak için hizmetler sunar. Tüm Türkiye çapındaki ofislerinde engelli çalışanları bulunan Türk Telekom, engelli müşterilerinin yanı sıra toplumdaki tüm engellilere yönelik çeşitli projeler hayata geçiriyor.

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir