En Son Medya Tüketim Trendleri

, , , Permalink

Starcom Mediavest Group Business Intelligence yaptığı çalışma ile Türkiye medya tüketim trendlerini bizimle buluşturdu. Genel olarak baktığımızda geleneksel medya bir kan kaybı ile karşı karşıya ve düşüş sürüyor. Geleneksel mecraların erişimi düşüyor olsa da TV hala en yüksek erişime sahip.

Türkiye’de TV, erişimi hala en yüksek mecra olarak ilk başta ama, dijital mecralar karşısında direnen TV’nin erişimindeki yıllar içerisindeki düşüş de gözle görülür derecede fazla. TGI Araştırması’na göre geçtiğimiz yıl Türkiye’deki 15 yaş üstü kişilerin %81’i günde en az 1 saat TV izlediğini söylerken, bu oran bu yıl %77’ye düşmüş olarak gözüküyor. 2014 yılı ile karşılaştırıldığında erişiminde en çok düşüş gösteren mecra ise radyo olarak görülüyor. TGI Araştırması 2014 verilerine göre Türkiye’deki 15 yaş üstü bireylerin %20’si günde en az 1 saat radyo dinlediğini belirtirken, 2015 yılında bu oran %15’e geriledi.

Yaygınlaşan müzik paylaşım platformları geleneksel radyo dinlemesinin önünü kesmiş durumda.

Belirgin bir diğer düşüş sergileyen mecra ise dergiler olarak gözüküyor. Ayda en az bir dergi okuduğunu belirtenlerin sayısında geçtiğimiz seneye göre %10’luk bir azalma söz konusu.

medya1303

 

Kaynak: Connected

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir