Kriz Zamanlarında Radyo Ne Kadar Dinleniyor?

, , Permalink

Tüm dünyanın içinde yaşadığı olağanüstü bu kriz durumu her şeyi alt üst etmiş durumda. Bazı ezberler bozuluyor ve dünya büyük bir değişime gidiyor. Ama böyle dönemlerde bazen bazı sektörler için olumlu sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Her fırsatta bitti denilen radyo mecrası bu kriz ortamından yine en büyük yükselen değerlerden biri olmayı başardı. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki; koronavirüs pandemisi nedeniyle evde kalan insanlar müzik uygulamalarından ziyade daha fazla radyo dinliyor gibi görünüyor.

Dinlenme oranları artıyor

İngiltere’de yayın yapan Capital FM ve talk radyo olan LBC’nin sahibi olan Global, çevrimiçi radyo dinlemenin % 15 arttığını söylüyor.

BBC, radyo istasyonlarının dinlenme oranlarının geçen haftadan bu yana % 18 arttığını söyledi. Bu arada, iki ABD araştırma şirketinden alınan veriler, Spotify gibi müzik akışı uygulamalarının yaklaşık % 8 oranında azaldığını duyurdu.

“Bu rakamlar, halkın kriz zamanlarında radyoya yöneldiğini gösteriyor.”

BBC Radyo’nun radyo ve eğitim direktörü James Purnell’in bir tespiti var; “İnsanlar haberlerimiz ve analizlerimiz için değil aynı zamanda müzik, eğlence ve arkadaşlık için de önemli olaylar sırasında bize yöneliyorlar.”

BBC ve Global kendi stream rakamlarını paylaştı. İngiltere’de radyo dinleme rakamlarını ölçen resmi kuruluş olan Radio Joint Audience Research (Rajar) henüz en son sayılarını yayınlamadı. Müzik sektörünün güvenilirlerinden BuzzAngle‘a göre, 13-19 Mart 2020 tarihleri ​​arasında ABD’deki müzik akışı bir önceki haftaya göre % 8,8 azaldı.

Farklı bir veri sağlayıcısı olan Alpha Datayı kullanan Rolling Stone dergisi, akışların % 7,8 oranında azaldığını söyledi. Bu konunun bir çok sebebi olabilir. Konu ile ilgili BBC News müzik muhabiri Mark Savage, tespitlerini anlatıyor; “Daha az insan işe geliyor daha az insan spor salonuna gidiyor ve mağaza içi müziği için Spotify kullanan dükkanlar kapalı.”Ofiste müzik dinleyen insanlar da müziği kapatıyor ve Netflix izliyor gibi görünüyor ve radyo dinlemede büyük bir artış var – müziğimizle birlikte arkadaşlıkta aradığımızı düşünüyorum.”

Ama her platform için bunu düşünmemek lazım. Klasik müzik sitesi Primephonic, Avrupa’da karantina önlemlerinin alınmasından bu yana akışın yaklaşık % 20 arttığını söyledi. Türkiye’de durum farklı olmayacak aşağıdan ankete katılın lütfen.

Son aylarda Türkiye’de radyo dinleme alışkanlıkları üzerinde araştırma yapılmıyor ama bu dönemde eminim hepimiz çok daha fazla radyo dinliyoruz. Kriz zamanları radyo için bir kez daha bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkmış durumda. Bu dönemde hemen hemen tüm radyocular evden yayınlarını yapsa da kaybedilen dinleyiciyi bu sayede güzel içeriklerle tekrar kazanabilir. Umarım böyle olur! Radyo daima…

Kaynak: BBC

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir