Radyo Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

 1. Radyo kelimesi, Latince radius (ışınlama) ve Yunanca fone (ses) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan Radyofoni kelimesinin kısaltılmış şeklidir.

 2. James Clerk Maxwell 1860 yılında radyo dalgalarının varlığını bulmuştur.
 3. Radyo dalgalarını keşfeden İngiliz Maxwell, bunu deneylerle ispatlayan Alman Hertz, alıcı cihazları üreten İtalyan Marconi ve sesin daha kaliteli/kesintisiz aktarımını sağlayan Fransız Lee de Forest. Bu dörtlü radyo için çok önemlidir.
 4. Marconi 1909 yılında ” Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları ” için Nobel Ödülü kazandı .
  İlk yıllarında radyoya ‘telsiz telgraf’ denirdi.
 5. Dünyada devamlı yayın yapan ilk radyo vericisi 2 Kasım 1920’de Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmaya başlamıştır. Pittsburg’da KDKA adlı kanalda seçim haberleriyle başlayan bu yayını 500 ile 2.000 arasında kişi dinlemiştir.
 6. Avrupa kıtasında radyo yayınları ilk kez 1920’li yılların başlarında yapılmıştır.
 7. Türkiye’de ilk radyo yayını 1927 yılında, Ankara ve İstanbul’da kurulan beşer kilovatlık telsiz istasyonlarından yapılmıştır.
 8. Radyo yayınlarının en hızlı geliştiği ülke ABD’ydi. 1927 yılına gelindiğinde bu ülkede 700 radyo istasyonu ve 7 milyon radyo alıcısı buluyordu.
 9. 1935 yılında FM bandının bulunması ve kullanılmaya başlanması parazitsiz ve daha kaliteli ses yayını yapma imkânı verdi.
 10. Norveç hükümeti 2017 yılında Fm yayınlarını tamamen durduracağını ve DAB+ digital radyo teknolojisine geçeceğini duyurdu. 

  Dünyaya bir iyilik mi yoksa kötülük mü yaptım?

  Guglielmo Marconi

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir