Radyo Periscope Kullanmalı mı?

En son sosyal medya trendlerini yakından takip ediyorsanız mutlaka #Periscope uygulamasını kullandınız ya da kullanmak üzeresiniz demektir. Çok kısa bir süre olmasına rağmen hızla yayılan bu uygulama çok sevilmiş olacak ki artık dünya üzerinde hemen hemen her kesim bu uygulamayı kullanır oldu.

Başarılı ve gayet basit bir uygulama olduğunu söylemekte yarar var. Twitter üzerinden uygulamayı kullanma şansınız var. Son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada takip ettiğim kadarı ile radyo programcıları, yayıncılar, djler, prodüksiyon çalışanları çok yoğun bir şekilde bu uygulamayı kullanır oldu. Benim arkadaşlarım ile yaptığım kişisel bilgi paylaşımlarında bir kesim radyo yayıncıları bu uygulamayı kullanmaktan yana değil sebebi ise yayıncının sesi ile ön planda olması gerektiği ve görüntünün arka planda kalması gerektiği; kısmen de olsa buna katılıyorum ama artık bu içinde yaşadığımız çağda sizce mümkün mü? Evet yayıncı sadece sesi ile takip edilmeli, merak edilmeli çünkü herkesin kafasında o sese uygun bir kişilik hayal etmesi gerekli böyle oluyor zaten genelde ayrıca #Periscope uygulamasının bu sihri bozacağına inanabiliriz. Haklı olabilirler. Ama artık sosyal medyanın olduğu bir çağda en önemlisi olayın başlangıcı internetin olduğu bir dünyada bu imkansız gibi geliyor bana; merak ettiğiniz her hangi bir yayıncıyı Google üzerinden aratmanız yeterli sesi ve görüntüyü anında bulabilirsiniz. Peki radyo yayıncıları bu uygulamayı neden çok sevdi ve #Periscope kullananlar neden radyo programcılarını takip ediyor? Gayet basit! Evet merak ediyorlar ve yayıncılarda yayınları sırasında sadece mikrofona konuşmak yerine kameraya konuşup karşılığında anında bir etkileşim aldıkları için bu çok hoşlarına gidiyor. Kendi adıma da böyle:)

Gelelim sosyal medyanın radyolarda bu kadar çok fazla kullanılıp kullanılmasının doğru olup olmadığına. Bunu ayrıntılı bir şekilde başka bir yazıda tartışırız ama ben kullanılmasından yanayım ama her şeyi oraya bağlamayı doğru bulmuyorum. Çünkü sonuçta radyoda bir medya geleneksel diye adlandırılsa da; yeni medya teknolojileri ile beraber yürümeli aksi taktir de zamanın gerisinde kalıp günden güne dinleyicisini kaybetmeye devam edecek gibi gözüküyor.

İçerik sorunu yaşayan radyoların destekçisi sosyal medya ve #Periscope gibi uygulamalar mutlaka yanında olmalı. Bu arada beni #Periscope üzerinden takip etmek isterseniz zaman zaman sabah yayınlarımda bende orada oluyor keyifli sohbetler yapıyorum. Aykut Balcı diye aratmanız yeterli. Bir önemli bir dipnot artık radyoların her birinde yeni bir birim dijital direktör olmalı.

Radyo Programcılarına Periscope Önerileri

  • Periscope üzerinden oyunlar ve yarışmalar yapmak çok etkili! Dinleyicilerinize sorular sorabilirsiniz bu çok etkili yada bir şarkı dinletip ismini sorabilirsiniz eski bir parça mesela
  • Dinleyiciyi cesaretlendirmek ve etkileşime dahil etmek çok kolay ve çok iyi geri dönüşler alınabilir. Bunun için onları motive edin.
  • Etkinlikler hakkında konuşabilirsiniz ve gitmeniz konser, tiyatro vs. hakkında bilgi sahibi olup yayında anlatabilirsiniz.
  • Radyo programcılarının yaptığı rutinlerden biri konsere gitmek. Konserden mutlaka yayın yapın bu dinleyenlerin çok hoşuna gidiyor. Tabi bu telif konusu henüz bir netlik kazanmadı nasıl olacak açıkçası bende bilmiyorum.
  • Eğer bir röportaj yapıyorsanız mutlaka sanatçının izni ile #Periscope kullanılmalı çünkü müthiş sorular geliyor.
  • #Periscope özelliğine göre seçtiğiniz kişilere sadece yayın yapabiliyorsunuz böylece 100 kişiye özel yayın gibi bir ödül koyup yayından bir soru sorulabilir bu size kalmış.
  • Nasıl prodüksiyon yapılır, jingle nasıl hazırlanır, vs bunları özellikle öğrenci arkadaşlar çok merak eder böyle yayınlar cazip olabilir.
  • Özellikle sürpiz ziyaretler çok ilgi görüyor stüdyo baskını başka bir arkadaşınız yayındayken stüdyoyu çekmek süper oluyor.

Şuanda benim aklıma gelenler bunlar önerilerinizi aykut@aykutbalci.net adresine yazabilirsiniz. Teşekkürler.

 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir