Radyocular Kaç Para Kazanır?

Son yıllarda en çok konuşulan konu radyo programcıları, radyo dj’leri, radyocular vs. kaç para kazanır? Geçen akşam oturmuş evde internet üzerinde dolaşırken dünyaca ünlü Forbes dergisinin bir haberi gözüme ilişti ve yazımın konusu ortaya çıkmış oldu. Dünyanın en çok kazanan 5 radyo programcısı hakkında bilmeniz gerekenler. Kim bunlar?  Ne bilmeliyiz derken okumaya başladım, bir yandan da düşünüyorum acaba Türkiye’de en çok kazananlar diye bir liste yapsak ilk 5 çıkar mı. Kazananlar çıkar belki ama çok kazananlar o biraz artık zor gibi. Yazıyı yazan Abram Brown süper bir rol model attı önümüze ve keşke Amerika’da bu işi yapsaydık dedirtti bana. Kendisine mail attım ulaştım ve teşekkür ettim.

Forbes’a göre listenin üst sırasında Howard Stern yer alıyor. Sonra Rush Limbaugh, Ryan Seacrest, Sean Hannity, Gleen Beck geliyor.

Amerika’da bazı çevrelerce tepki çekseler de şuanda gelir elde etme konusunda fırsatların arttığı kesin yani Amerika için… bizde durum farklı tabi Birde şu eleştiriyi yapabilirsiniz bu adamlar sadece radyodan bu paraları kazanmıyorlar diye doğru ama radyoyu hiç bırakmıyorlar. Bizde ki örnekleri radyoyu bırakıp sadece Tv’ye odaklanıyor (isimleri vermiyorum siz biliyorsunuz) ve güzel paralar kazanıyorlar ama radyodan değil!

İşte radyo dünyasının Amerika’da en çok kazanan ilk 5’i ve onlar hakkında bilmemiz gerekenler.

#1 Howard Stern

2015 yılı kazancı 95 Milyon $ inanılmaz gerçekten bu bir radyo programcısı! Türkiye’de ki tüm radyoların yıllık kazancından fazla; radyo programcılarının değil radyo istasyonlarının dikkatinizi çekerim. Sorunun çözümü de burada yatıyor sanırım. Howard Stern 61 yaşında şuanda Türkiye’de 61 yaşında yayın yapan programcılar var mı? Belki TRT’de tek tük yani. Şuan da uydu radyosu Sirius XM arasında sözleşme anlaşmazlığı var. Stern yıllık 80 milyon $ istiyor. Sirius XM’nin 27 Milyon abonesi var. Bu abonelerin bazıları sadece Howard Stern’i dinlemek için ayda 14,99 $ bir ay için ödeme yapıyor(temel paket).Türkiye’de bir radyo istasyonunu dinlemek için bir platforma para öder misiniz soruyorum size? İşte sorunun çözümü de burada yatıyor sanırım. Howard Stern’nin diğer showu America’s Got Talent (Yeteneksizsiniz Türkiye formatı) buradan yıllık kazancı 12 milyon $.

alt-resim-2

#2 Rush Limbaugh

Radyo’dan kazandığı para 2015 yılı için 63.8 Milyon $ ve güvenilir bir kaynaktan alınan bir habere göre bir çocuk kitabı üzerine çalışıyor. Diğer kazançları ile birlikte yıllık kazancı 77 Milyon $.

#3 Ryan Scarest

American Idol 15 Sezon ile birlikte sona erecek. Ama önemli değil o asıl mesleğinden radyoculuktan para kazanmaya devam edecek. Günlük yaptığı radyo showlarından yılda 30 Milyon$ kazanıyor. Organizasyonlar, etkinlikler ve konserlerde yaptığı sunumlarla elde ettiği gelir 20 Milyon $.

altresim

#4 Sean Hannity

Radyoda ve Fox kanalında yaptığı showlar ile kazandığı para 29 Milyon $.

#5 Glenn Beck

E- ticaret, Tv, yayıncılık radyo ve çok daha fazlası aslında listenin en çok kazananlarından biri ama radyodan kazandığı kazanç yıllık Mercury Media Radio Arts sahibi kişisel serveti günden güne artıyor. Mercury Media’dan yıllık kazancı 16.5 Milyon$ ve şirket hissesi 100 Milyon $.

Bu paraları Türkiye’de kazanan radyo programcısı bulabilir miyiz zor gibi. Ama eskiden radyo programcısı olup şuanda show dünyasında olanlar var ama onlarda radyoyu terk etmiş durumdalar. Bu beşlinin en büyük özelliği ne olursa olsun radyoyu terk etmemeleri sanırım. Dünyanın neresinde olursa olsun; radyo programcılarının hak ettiği kazançları elde etmesi dileğiyle…

2 Comments
 • Ayhan Erduğ
  Ağustos 14, 2015

  Çok iyi bir site

 • tara
  Ocak 30, 2016

  Olm boşverin elalemin adamılarını,
  Türk radyocularının maaşlarını yazsanıza.
  Bay J ne kadar alıyor.
  Cem Gemini ne kadar alıyor
  Nihat kaç para alıyor
  Cenk erdem ne kadar alıyor
  bunları yazın ki haber diye okuyalım

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir