Radyoda Yeni Bir Format

, , , , Permalink

Dünya radyolarını yakından takip ediyorum, yurt dışına gittiğim zaman çok sık dinliyorum yada internet üzerinden içeriklere göz atıyorum. Radyoculuğa yeni başlayanlara, meraklılarına yada kafasının bir köşesinde radyo yayıncılığı üzerine, programcılık adına bir şeyler yapmak isteyenlerle yeni fikirleri (duymamış olanlara tabi) paylaşmaya devam ediyorum. Ve son zamanlarda bir radyo formatı dikkatimi çekmiş durumda. Türkiye’de bunu şuan uygulayan var mı bilmiyorum. Varsa bana yazın lütfen! aykut@aykutbalci.net mail adresim. Tam adı nedir bilmiyorum. Bu radyo için yeni bir format. Ama tartışılan bir format belki bizde burada bunu tartışabiliriz. Hızlı hit radyo diyelim tam anlamıyla şarkıları kesen ve gerçek süresinden daha az yayınlayan bir format.

Geçenlerde yabancı bir radyoda şarkıları dinlerken normalden biraz daha kısa olduğunu farkettim.

Hızlı hit radyo olarak bilinen yeni radyo biçimi; daha küçük bir zaman diliminde daha fazla hit dinletme şansını, şarkıların uzunluğunu azaltarak yayına sunmaktır.

Böyle tanımlayabiliriz. Bu format sizin için korkunç yada harika olabilir; bakış açınıza bağlı tabi yaptığım Google araştırmasına göre bir kaç yıl önce dünya çapında yaygınlaşan bir format olarak ortaya çıktı. Çıkış amacı bir saat içerisinde en daha fazla şarkı çalma.

Nasıl yapılır? Şarkının ½’si yada 2/3’ü yayınlanarak tekrar editlenerek yayına verilmesi ile oluyor. Yemek tarifi gibi oldu. İşin matematiği size kalmış.

Format Hızlı hit radyo  sloganı, Yarım saat içinde iki kere müzik
Ve 1 saat içerinde 24 parça garantili.

Örnekler;

Lorde, “Team,” 1:52 (vs. 3:32)
Clean Bandit, “Never Be,” 2:23 (vs. 3:45)
Magic!, “Don’t Kill The Magic,” 2:13 (vs. 3:39)
Iggy Azalea, “Fancy,” 2:07 (vs. 3:16)
JRDN, “Can’t Choose,” 2:20 (vs. 3:57)
Sam Smith, “Stay With Me,” 2:02 (vs. 2:53)

Bu format genel olarak sanatçılar tarafından ve bir kısım dinleyici tarafından iyi karşılanmıyor.

Eğer bir sanatçı iseniz radyoda daha fazla şans bulma şanınız var. Bu güzel olabilir. Buda telif hakkı anlamında aslında daha fazla gelir demek. Ama diğer taraftan sanata bir müdahale durumu var bu durumda tepki ile karşılanabilir. Belki bu format tutarsa 2:50 dk geçmeyen yada 2:00 dk lık kısa şarkılar ile karşılaşma durumumuz çoğalabilir. Her şeyimiz kısaldığı gibi buda kısalır.
Radyolar uzun yıllardır şarkıları yayına verirken düzenleme yapıyorlar ama bu kadar ciddi derecede kesmiyorlar.

Ben anlatana kadar belki bu formatın farkına varmamıştınız yarın hep beraber dikkatlice bir radyoları dinleyelim yerel, ulusal, internet radyosu fark etmez. Nasıl bulacaksınız merak ediyorum.1 saat içinde daha fazla şarkı dinlemek güzel olabilir. Diğer yandan şarkının orijinal halini dinlemekte çok daha güzel karar veremedim. Şimdilik… 

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir